Leráznák a felelősséget Pakson

Főként tervezési hiba okozta a paksi atomerőműben a súlyos üzemzavart, amelyet az ellenőrzési és engedélyezési rendszer sem tárt fel – állítja az atomerőmű jelentése. A környezetvédők az erőmű és a hivatal vezetőinek lemondását követelik.

2003. 05. 12. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pakson a fűtőanyagkötegek tisztítási művelete alatt bekövetkezett súlyos üzemzavar egyértelmű oka a Framatome ANP (FANP) által tervezett, gyártott és üzemeltetett tisztítótartály hűtő- és ellenőrző rendszerének tervezési hibája – állította Kocsis István, a Paksi Atomerőmű (PA) Rt. vezérigazgatója a létesítményben alakult vizsgálóbizottság jelentésére hivatkozva. A jelentést tegnap átadták az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) Nukleáris Biztonsági Igazgatóságának, amely még a hónap végéig vizsgálódik.
Az okirat kiemeli, hogy az OAH a vonatkozó határozataiban jóváhagyta az FANP tisztítási technológiáját. Megállapítja viszont, hogy a korábbi sikeres tisztításoktól eltértek, és részben ez is okozhatta az üzemzavart. A tanulmány elismeri, hogy a PA Rt. szakembereinek is fel kellett volna ismerniük a hűtési elégtelenséget, és az ellenőrzési és engedélyezési rendszer sem tudta kiszűrni a súlyos üzemzavarhoz vezető fő okokat. A Framatome ANP szóvivője meglepetéssel fogadta, hogy a balesetért cégét hibáztatják. Szerinte az ügyben túl korai véleményt formálni, hiszen az események elemzése még folyik.
Lux Iván, az OAH műszaki főosztályvezetője lapunknak elmondta, hogy a tisztítóberendezés engedélyezésekor a nemzetközi ajánlásnak megfelelően csak elvi átalakítási hozzájárulást adtak. Az eddig sehol nem alkalmazott technológiáról azonban Pakson bizonyosodott be, hogy magasabb fokozatú ellenőrzést igényelt volna.
Az erőmű végzetes hibát követett el, amikor a hétkazettás rendszerről áttért az egyszerre harminc köteget tisztító berendezésre, az OAH pedig akkor, amikor engedélyezte azt, ezért a cég és a hivatal vezetőinek le kell mondaniuk – szögezte le lapunknak Illés Zoltán (Fidesz), aki kezdeményezi az erőmű ideiglenes leállítását és egy parlamenti bizottság felállítását.
Közben a Greenpeace demonstrációt tartott a paksi atomerőmű bejáratánál követelve, hogy annak 2012-es lejárta után ne hosszabbítsák meg a létesítmény üzemidejét. Franko Petri, az osztrák Greenpeace szóvivője kijelentette: az erőmű vezetése nem vonhatja ki magát a felelősség alól. A Greenpeace követeli, hogy a szomszédos országok szakértőiből összeállított bizottság vizsgálhassa meg Paksot. Az Osztrák Szociáldemokrata Párt szóvivője, Ulli Sima leszögezte: elfogadhatatlan, hogy Ausztriának egy magyar lapból kell tudomást szereznie a paksi atomerőműben bekövetkezett újabb rendellenességről, amelyet az erőmű elhallgatott volna.
***
Veszélyben az ország hírneve.
Ha Magyarországon valami nincs rendjén, az a legbiztosabban abból ismerhető fel, hogy valamelyik miniszter biztost nevez ki – írta hétfőn a Frankfurter Allgemeine Zeitung, kiemelve, hogy most a gazdasági miniszter megbízásából Aszódi Attilának kell kézbe vennie mindazt, ami Pakson balul ütött ki, s aminek a következményei még beláthatatlanok. „A hivatalos tájékoztatás szerint a súlyos üzemzavar nem jelent veszélyt a környezetre, veszélyben van viszont Magyarország hírneve, és hogy nukleáris technikai és politikai szempontból megbízható-e” – írta a lap.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.