Környezetmérnökök szerint a Kétöles-patakon keresztül a Balatonba ömlött ipari hypo mérgező vegyületeket hozhatott létre, és ennek beláthatatlan következményei lehetnek, ha a szennyeződés a táplálékláncba kerül. A Közép-dunántúli Környezetvédelmi Felügyelőségtől egyelőre nem kaptunk pontos adatokat a vízszennyezésről.
Mérgező anyagokat tartalmazó vegyületek jöhettek létre a Balatonban a nemrég Szigligetnél történt teherautó-baleset miatt a Kétöles-patakba zúdult 1500 liternyi ipari hypo hatására – állítja Plósz Sándor, környezetmérnök- ökológus, aki munkatársaival együtt közel 30 éve foglalkozik a Balaton élővilágával. Tájékoztatása szerint a hypo olyan erélyes fertőtlenítőszer, amelyben a szabad klórgyök oxidál, mar és vegyületet alkot a szerves anyagok többségével, amelyek egy patak medrében bőven megtalálhatók. Ilyenek a patakmeder tőzegrétegeiből kioldódó huminanyagok vagy a vízben élő algák, illetve az oldott anyagcseretermékek. Az így létrejövő úgynevezett trihalogén-metánok a mérnök szerint a legveszélyesebb szervesklór-vegyületek, mert rákkeltők, és bekerülhetnek a táplálékláncba. Európában ezért írják elő, hogy a huminanyagot vagy adott határértéknél magasabb szerves anyagot, algát tartalmazó vizet nem szabad klórral, illetve aktívklór-származékkal fertőtleníteni, mert ezektől veszélyes vegyületek (organoklorátok) keletkeznek – közölte lapunkkal az ökológus, aki szerint a méréseket végző felügyelőség félretájékoztatta a közvéleményt, és feltehetőleg nem is vizsgálta a trihalogén-metánok esetleges kialakulását, mértékét a Balaton torkolatánál és a Kétöles-patakban.
A Környezetvédelmi Felügyelőséget az eset után arra kértük, hogy küldjék el a mérések pontos adatait, de egyelőre nem kaptuk meg ezeket. Ismert: a felméréseket végző szakemberek állították, a hypo nem okozott nagy kárt, mert jelentősen felhígult, mire elérte a tavat.
Magyar Péterék hazudtak a rendezvényük költségeiről