Súlyos hiányosságok a paksi erőműben

Eddig hivatalosan el nem ismert, súlyos hiányosságokat tárt fel az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) a paksi üzemzavar vizsgálatakor. A hivatal jelentése megerősíti, hogy sürgős beavatkozásra lenne szükség az atomerőműben – véli Koltai Tamás, a Fidesz Tolna megyei elnöke.

2003. 05. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jogilag a Paksi Atomerőmű Rt. az egyetlen felelőse az erőműben kialakult helyzetnek, de a tisztítótechnológia hibái miatt a Framatome ANP cég, annak engedélyezése miatt pedig az OAH is részese volt az üzemzavar kialakulásának – szögezte le a hatóság. – Engedélyesként és az atomenergia alkalmazójaként az atomtörvény értelmében a Paksi Atomerőmű Rt. (PA Rt.) felelős az erőmű biztonságáért, így osztatlan és teljes felelősség terheli a kialakult súlyos üzemzavarért is – közölte tegnap Rónaky József, az Országos Atomenergia Hivatal jelentését bemutató sajtótájékoztatón. Az OAH szerint az erőmű hibája, hogy a korábbi sugármentesítések utolsó fázisát nem megfelelően végezték el, és ez nagymértékű lerakódásokhoz vezetett.
Vöröss Lajos, a hatóság főigazgató-helyettese lapunk kérdésére megerősítette: a gondok a tápvízkollektorok cseréjének nem megfelelő ütemezésére, illetve elhalasztására vezethetők vissza, mert emiatt tömegesen kellett vegyszeres tisztítást alkalmazni.
A hivatal jelentése kiemeli, hogy az erőmű döntéseiben a termelési szempontok mögött háttérbe szorulhattak a műszaki és nukleáris biztonsági szempontok. Hangsúlyozza, hogy az elmúlt időszakban a biztonsági kultúra hiányosságai jellemezték az erőművet, amely többek között az állandó átszervezésnek és a vezetőség túlzott magabiztosságának eredménye. A hatósági jelentésből kiderül, hogy a harminckazettás berendezésről készült biztonsági jelentés megelőzte a gyártók részletes terveit, és az erőmű sürgősségi eljárást kezdeményezett, amely hozzájárulhatott a nem megfelelő engedélyezéshez. Az erőmű többszörösen megszegte a nukleáris biztonsági szabályokat, s az eredetileg korlátozott idejű várakozó (B) üzemmódot határozatlan idejűre módosították, amely hozzájárulhatott az üzemzavarhoz.
*
Az atomenergia-hivatal szerint az erőmű jelentése több ponton hiányos, mert nem állapítja meg a személyzet felelősségét, és egyoldalúan mellőzi az önkritikát.
Lux Ivánnak, az OAH főosztályvezetőjének ismertetője szerint elképzelhető az erőmű felelőssége a tisztítás végrehajtásában is, hiszen a kazetták hibás elhelyezése az egyik okozója lehetett a hűtési hiányosságoknak. A jelentés azonban kiemeli, hogy az üzemzavar alapvető műszaki oka a Framatome ANP konstrukciós tévedése. A dokumentum elismeri azt is, hogy a tartály biztonsági besorolásakor a hatóság nem járt el körültekintően, mert figyelmen kívül hagyta a harminckazettás technológia egyedi voltából adódó szempontokat.
Hetzmann Albert, a PA Rt. műszaki vezérigazgató-helyettese a hivatal jelentésére nem kívánt reagálni annak részletes áttanulmányozása előtt. Azt azonban leszögezte: a biztonsági szempontok mindig megelőzték a termelés megfontolásait az erőműben. A vezető kijelentette: nem tud arról, hogy tervezett kollektorcseréket halasztottak volna el az erőműben, mert szerinte csak javaslatok történtek erre a munkára.
A jelentés megállapításai, illetve az emberek növekvő aggodalma alátámasztja, hogy azonnali beavatkozásra van szükség – közölte Koltai Tamás fideszes országgyűlési képviselő. Szerinte a legnagyobb biztonsági kockázatot jelentő fejetlenség és káosz megszüntetése céljából halaszthatatlan a kiváló paksi szakemberek önállóságának visszaállítása, a politikai alapon kinevezett vezetők nyomásának megszüntetése.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.