Tüntetés a Jókai téri fákért

A Jókai tér és a Hunyadi tér fáinak kiirtását tervezi a terézvárosi önkormányzat, mert többszintes mélyparkolókat kívánnak építeni a kerületben. A zöld területek pusztítása ellen tiltakozó akciót tart a Védegylet és a Stop Alapítvány karöltve a terézvárosi fiatalokkal, az általuk újraélesztett madarak és fák napján, május 10-én délután három órakor a Jókai téren.

2003. 05. 06. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szeretnénk ismét meghonosítani a Herman Ottó által korábban Magyarországon is elterjesztett madarak és fák napját, ezzel is tiltakozva az ellen, hogy a nagyvárosainkban az utolsó fák és zöld területek elpusztítása folyik – közölte lapunkkal Lányi András, a Védegylet vezetője. A környezetvédelmi szervezet a Stop Alapítvánnyal és a terézvárosi fiatalokkal együtt szombaton 15 órakor rendez demonstrációt, ahol felszólal Gyenge Zsolt, a terézvárosi önkormányzat képviselője is. A tiltakozó akciót gyermekprogramok és bemutatók követik, ahol az érdeklődők megismerkedhetnek a hazai környezetvédő civil szervezetekkel. A környezetvédők többek között az ellen tiltakoznak, hogy a terézvárosi önkormányzat az összes fát ki akarja vágni a Jókai téren, mert mélygarázst kíván építtetni a területen, és hasonló sors vár a Hunyadi tér és a Nagymező utca fáinak nagy részére is. A zöld területek kiirtásában élen jár a főváros, amely a kerületek vezetőinek közreműködésével mindent megtesz a gépkocsik forgalmának biztosítása érdekében – panaszolta Lányi András, aki a belvárosi mélyparkoló-építések mellett példaként említette a budai alsó rakpart kiszélesítésére irányuló terveket, amellyel teljesen elszakítják a vízpartot a városképileg is hozzá tartozó folyóparttól, és a Sváb-hegy utolsó kiserdejének kivágására irányuló elképzeléseket, amellyel a Mártonlak és a Tomán István utca összekötését kívánják elérni.
A belvárosi mélygarázsok építése a lakosság elleni bűn, hiszen nemcsak megszüntetik a játszótereket és az idős emberek sétahelyeit, hanem elveszik tőlük az árnyat adó 50-60 éves fákat, amelyek megszűrik a városi levegőben felgyülemlő port és megkötik az egészségre káros szén-dioxidot is – jelentette ki Lányi András. A környezetvédő szerint a Jókai teret 10 éven keresztül szándékosan hagyták lepusztulni, hogy utólag megmagyarázhassák a későbbi építkezéseket és tereprendezést. A mélyparkolók építése a Védegylet vezetője szerint a környezet további pusztulását eredményezi, hiszen a födém fölé ültetett fák csak korlátozottan fejlődhetnek, és a parkoló egyre több autót vonz a világörökség részének nyilvánított Andrássy út környékére, ahonnan inkább ki kellene szorítani a gépkocsiforgalmat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.