Viszontagságos vendégmunka

2003. 05. 04. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rendszeresen tiltakozik a budapesti német nagykövetségnél egy férfi; legutóbb áprilisban ácsorgott az Országház utcai épület előtt. Zagyva Tibor fogorvos-betegápolóból ápolttá vált németországi vendégmunkája során. A férfi a kilencvenes évek elején kapott munkát egy heidelbergi klinikán, de az AIDS-osztályon tapasztalt állapotok és a folyamatos zaklatás miatt súlyos depresszióba esett. Ezután a szerződését felbontották, és a nővérszállásról is kitették. Tíz éve hiába bizonygatja, hogy a betegségét a munkahelyén szerezte, a munkaügyi bíróság nem fizetett neki kártérítést.
Zagyva Tibor a szerbiai háború idején kényszerült arra, hogy elhagyja a Vajdaságot. A családot üldözték magyarsága miatt, a magyarokat pedig – a Szerbiában élő többi kisebbséggel együtt – elsőként sorozták be a hadseregbe. Ebben a helyzetben a fogorvosi diplomával rendelkező férfinak kapóra jött, hogy 1990 júniusában éppen német ügynökök toboroztak betegápolókat Belgrádban. A városban megjelent a Heidelbergi Egyetemi Kórház képviselője is, aki meghatározott időre szóló szerződést íratott alá az orvossal. Megállapodtak vele, hogy amíg nem honosítja betegápolói oklevelét, csak ápolósegédként dolgozhat, és a leendő munkahelye a szemészeten vagy a belgyógyászaton lesz.
Megérkezésekor kiderült, hogy a megállapodással ellentétben az AIDS-osztályon kap munkát, ahol szavai szerint borzalmas állapotok uralkodtak. Zagyva Tibornak ebbe a munkába tönkrementek az idegei, de szerinte ehhez hozzájárultak német kollégái is. Egy idő elteltével az egyetemi klinika munkaügyi osztályán idült pszichikai és fizikai kimerültséget állapítottak meg nála, ezért szabadságot vett ki, majd később súlyos depresszióval a pszichiátriai ambulanciára került. A németországi klinikán már beteg állapotban íratták alá vele a szerződésének felbontását, majd kilakoltatták a nővérszállásról, és javasolták neki, hogy kérjen menedékjogot. Kitették a klinika pszichiátriájáról, és gyűjtőtáborba került, albán, bosnyák és afrikai szobatársak közé. Közben hiába próbált elhelyezkedni. Magyarországra utazott, négy év után megkapta az állampolgárságot, 1994-től szociális segélyt, 2002-től pedig rokkantnyugdíjat kap a Magyar Köztársaságtól.
Az orvos időközben a heidelbergi munkaügyi bírósághoz fordult, hogy kártérítést kapjon, de szerinte több szabályt is megsértettek a tárgyalás során. Nem hívták be például az általa kért tanúkat, nem értesítették, hogy első fokon joga van ingyen ügyvédre, és állítólagos tárgyalóképtelensége miatt nem engedték felszólalni sem. Az orvoson Magyarországon sem segíthetnek a jogvédők. Az Országgyűlési Biztosok Hivatalának tájékoztatása szerint ilyen esetben csak külföldön van lehetőség a jogorvoslatra.
Zagyva Tibor így csupán annyit tehet, hogy tiltakozik. A német nagykövetséghez nemrég benyújtott egy petíciót, amelyet mintegy ötven emberrel íratott alá. A külképviselet épülete előtt nemrég már negyedszer jelent meg a férfi, kezében egy apró transzparenssel. Ilyenkor tanácstalanul sétálgató rendőrök veszik körül. A német nagykövetség képviselői az ügyben nem kívántak nyilatkozni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.