A honvédelmi miniszter tájékoztatása szerint a pártok képviselői megegyeztek abban is, hogy a házszabálytól való eltéréssel hétfőn kezdeményezni fogják a parlament döntését, így a hétfői varsói konferencián már megteheti felajánlását a Magyar Köztársaság delegációja. Újságírói kérdésre válaszolva a miniszter elmondta: egyelőre még nem kértek támogatást a misszióhoz az Egyesült Államoktól vagy más országoktól, hiszen a parlamenti döntés megszületéséig ezt nem lehetett kezdeményezni.
Az iraki kontingens várható költségeit firtató kérdésre válaszolva Juhász Ferenc kijelentette: a békefenntartó feladatok költségeit a szakértők korábban kettő és négy milliárd forint közötti összegre becsülték, de a műszaki és nagy szállítási igényű eszközök továbbítása többe kerül. Megjegyezte: az összköltség biztosan nem haladja meg azt az összeget, amelyet az előző kormány az Országjáró című lapra költött, pedig ez a misszió legalább annyira szolgálja az országimázst.
A kabinet tervei szerint a misszió költségeit a kormányzati tartalék terhére fizetik ki, mert a Honvédelmi Minisztériumra már így is olyan terhek hárulnak, amelyeket nem tud magától finanszírozni – emelte ki a honvédelmi tárca vezetője.
A humanitárius alakulatról szóló javaslat szemben áll a kormány eredeti javaslatával, amely egy nemzetközi felhatalmazás nélküli, katonai misszióról szólt – jelentette ki Németh Zsolt, a parlament külügyi bizottságának fideszes elnöke. Hozzátette: amennyiben nemzetközi felhatalmazás nélkül mentek volna magyar katonák Irakba, akkor a Magyar Köztársaság erkölcsileg vállalhatatlan, megszálló szerepbe került volna, és ez hazánk biztonságát is alapvetően kockáztatta volna. Szerinte az ENSZ döntése igazolta, hogy szakmailag teljesen megalapozatlanok voltak mindazok a vélemények, amelyek szerint nincs esélye egy nemzetközi felhatalmazásnak, és akik ilyen kijelentéseket tettek, szakmailag alkalmatlannak bizonyultak a feladatuk ellátására.
– Örülünk annak, hogy az elvi megállapodás megszületett, és a frakció pozitív döntése esetén remélhetőleg már a jövő héten tárgyalhatja a parlament a javaslatot – közölte a képviselő. Rámutatott: az ellenzék javaslatára került az előterjesztésbe, hogy az ENSZ BT felhatalmazása alapján megy ki a szállítóalakulat Irakba olyan biztosító alegységekkel, amelyek segítségével képesek lesznek magukat megvédeni.
Juhász Ferenc Kovács László korábbi kijelentéseit cáfolva közölte: a kormány látta, hogy megszülethet a felhatalmazás, de nem kívánt erre várni, hiszen így politikai értelemben hátrányba kerültünk más országokhoz képest. Megjegyezte: nem lehetett kiszámítani, hogy az ENSZ mikor hozza meg a döntését, de ez nem is volt feltétele a békefenntartók Irakba küldésének.
Az MDF szintén támogatásáról biztosította a kabinet új javaslatát.
***
Kommunikációs zavar.
2003. május 5.: a kormány békefenntartó-párti, a Fidesz káoszpárti – jelentette ki Kovács László külügyminiszter annak kapcsán, hogy az ellenzéki párt jelezte, csak nemzetközi hozzájárulással támogatja az iraki missziót.
2003. május 12.: értelmetlen dolog az ENSZ-felhatalmazásra várni, mert erre nincs reális esély – szögezte le Kovács. Sem az észak-atlanti szövetség, sem az EU nem fog döntést hozni a kérdésben. Ily módon, aki nemzetközi felhatalmazásra vár, illetve arra hivatkozik, csupán ürügyet keres a békefenntartásban történő magyar részvétel akadályozására, és ezzel a nemzeti érdekek elé helyezi saját pártpolitikai érdekét – érvelt a diplomata. (T. L.)
A jövő évi költségvetés az új gazdaságpolitika költségvetése lesz