Halálra kínozták a kutyát

Az állatkínzás Magyarországon csak szabálysértésnek minősül, ezért akár pár tízezer forint pénzbírsággal is megúszhatják azok a biztonsági őrök, akik a múlt héten halálra kínoztak egy kutyát Fadd-Domboriban. Az esetet a tolnai rendőrőrs után jelenleg a szekszárdi jegyző és a vagyonvédelmi szakmai kamara is vizsgálja.

2003. 06. 23. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Halálra kínozták a gabonaberakó kikötőbe néhány nappal korábban befogadott zsemleszínű kutyát a múlt hétfőn a szomszédos bt. őrei, mert nem nézték jó szemmel, hogy az zavarja rottweilerüket – közölte Sági Tibor, a kikötő vezetője. Elmondta: négy munkatársa szemtanúja volt annak, amint három férfi flóbert- vagy riasztópisztollyal próbálja kikergetni a konténerépület alá húzódott kutyát. Nyakára műanyag kötelet dobtak, amit egy zöld Suzuki vonóhorogjához rögzítettek. A kutya néhány lépés után elbotlott, az autó még száz méteren át vonszolta maga után a betonon. Az állat két nap múlva tántorgott vissza a telepre, csontig hatoló égési sérülésekkel lapockáján, oldalán, combján. A cég vezetője ekkor szerzett tudomást a történtekről, és értesítette az állatklinikát. A kutyát azonnal megműtötték, de pénteken tüdőembólia és vérmérgezés miatt elpusztult. Ságiék feljelentést tettek a rendőrségen.
Legfeljebb 150 ezer forintig terjedő állatvédelmi bírságot szabhatnak ki a tettesekre – tájékoztatta lapunkat a Tolna Megyei Állat-egészségügyi és Élelmiszer-ellenőrző Állomás munkatársa. Elmondta: a bírság mértékét az állomás vezetője határozza meg.
Szecsei Zsolt, a tolnai rendőrőrs parancsnoka tudatta: rövid idő alatt azonosították az elkövetőket. Az állatkínzás nálunk viszont nem bűncselekménynek, hanem csak szabálysértésnek minősül, ezért az eset a szekszárdi jegyző hatáskörébe tartozik. Ő vizsgálódik, meghallgathatja a tetteseket, és az ügyészséghez fordulhat, ha úgy látja, hogy ez az ügy a csoportos garázdaság és az állatkínzás határesete. Hozzátette: minden segítséget megad a jegyző munkájához.
Felháborító és megengedhetetlen – mondta lapunknak Gecse Lajos Imre, a Személy-, Vagyonvédelmi és Magánnyomozói Szakmai Kamara Tolna megyei területi szervezetének elnöke. Hozzáfűzte: mindenképpen felderítik a történteket, és még ma ellenőrzést tartanak a bt. telephelyén. A tettesek – ha valóban igazolt biztonsági őrök – etikai bizottság elé kerülnek, amely akár ki is zárhatja őket a szervezetből.
– Hamis tanúkat szereztek, így akarnak bosszút állni rajtunk – nyilatkozta lapunknak K. István, az állatkínzással gyanúsított biztonsági őrök főnöke. Hozzáfűzte: meggyőződése, hogy nem az emberei ölték meg a kutyát. Ugyanúgy véli Cs. Gábor biztonsági őr is, aki nem tudja, mi történhetett az állattal. Mint mondta, ők is keresik azt az autóst, aki maga után vonszolta a kutyát.
Gusztos Péter (SZDSZ) parlamenti képviselő tegnap kezdeményezte, hogy szabálysértés helyett bűncselekménynek minősüljön az állatok kínzása.
***
Angliában nem tűrik.
Nagy-Britanniában (ahol az első állatvédelmi törvény 1822-ben született) az állatvédelmi liga tavaly csak Kent és Sussex megyékben 7000 alkalommal emelt panaszt állatkínzás miatt. A bíróságok 63 embert büntettek meg, közülük 57-en kaptak börtönt. Egy videofelvétel szerzője – amelyen egy egeret és egy macskát kínoztak – májusban 2 év 4 hónap börtönt kapott. (G. B.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.