Még száz év az Európai Unió

2003. 06. 18. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fura fintora a sorsnak, hogy miközben az Európai Unió leendő tagállamaiban – no nem nálunk – szilveszteri hangulat övezi a belépésről szóló népszavazásokat, egy brit gazdaságkutató intézet legfrissebb kimutatásai szerint akár száz évbe is beletelhet a felzárkózásuk a nyugati szinthez. Az Economist brit hetilapot is kiadó társaság gazdaságkutató intézete, az EIU úgy tartja: ha a tagjelöltek nem élnek megfelelően a tagság nyújtotta előnyökkel, akkor évi háromszázalékos növekedési ütem és a mai, változatlanul hagyott gazdaságpolitika mellett több mint 90 évbe telik, mire elérik az Európai Unió GDP-jét. Amennyiben viszont a jobb pozícióban lévő országok – Ciprus, Szlovénia, Észtország és Málta – sikeresen használják ki a tagságból fakadó előnyöket, akkor az EU egy főre eső GDP-jének az átlagát jócskán előttünk tudják teljesíteni.
Számítások szerint Magyarország optimális esetben 34 év alatt hozhatja be az uniós átlagot. Ehhez azonban a következő években négyszázalékos növekedési ütemet kell felmutatni, illetve szükséges még évi 3,5–4 milliárd dollár működő tőke letelepedése. Mindeközben folyamatosan le kell szorítani az inflációt. Az EIU rámutat arra is, hogy a tagságból eredő kötelezettségek teljesítése, továbbá a közlekedési infrastruktúra javítása a GDP 1-1,5 százalékával terheli meg a büdzsét.
A magyar valóság a tekintélyes brit szervezet elemzésénél is aggasztóbb. Jó ugyanis, ha a magyar GDP idén eléri a háromszázalékos bővülést, továbbá gondok mutatkoznak a külföldi tőke beáramlásával is. Míg a múlt évben az egymilliárd dollárt sem érte el a közvetlen befektetések értéke, addig 2003-ban az adat már a negatív tartományba zuhant. A forintgyengítés pedig inflációt gerjesztő folyamat. A siralmas makroadatok mellett a nyugat-európai életszínvonal elérése egyébként felettébb kérdéses; elég csak a közelmúlt stratégiai döntéseire, ügyeire gondolni. A nemzeti valuta említett leértékelésére, a szakmai tiltakozás ellenére elfogadott kórháztörvényre, az agrárium és Kelet-Magyarország egyes részeinek kilátástalan helyzetére, a szándékosan lebutított iskolarendszerre, az immár padlón lévő építőiparra, a multinacionális cégek kivonulására s az abból eredő munkanélküliségre, a felszámolt Széchenyi-tervre és azokra a százezrekre, akik a minimálbér szintjén tengődnek.
A választópolgárok 2002-ben annak az állampárti múlttal terhelt politikai garnitúrának adták vissza a hatalmat, amelynek az évtizedes lemaradást köszönhetjük. Egyébként némi összeadás-kivonás alapján pont annyit kell várnunk a jólét beköszöntére, mint amennyi ideig eltartott hazánkban a szocializmus – plusz hozzá kell adni a Horn- és a Medgyessy-kormány hivatali idejét. Így ki is jön a több mint negyven év.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.