Szigorítanák a kontrollt Pakson

A gazdasági és a környezetvédelmi tárca vezetője tegnap a paksi atomerőműben járt. A miniszterek egyelőre nem javasoltak személyi változtatásokat az erőműben. Mától azonban független testületek veszik át az Országos Atomenergia Bizottság feladatait, és holnap környezetvédőkkel is tárgyalnak.

2003. 06. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csillag István gazdasági miniszter újabb paksi látogatásán sem jelentett be semmilyen személyi változtatást, pedig – információink szerint – az erőmű szakembereinek munkáját gyakran akadályozzák Kocsis István vezérigazgató és helyettese, Hetzmann Albert intézkedései. Nemrég például letiltották a munkatársak kimenő telefonhívásait, és továbbra is éles vitát folytatnak a szakértőkkel az üzemzavarban közrejátszó tisztítótartály bórsavas hűtésének módozatairól. Eközben Csillag István, aki egyben az Országos Atomenergia Bizottság (OAB) elnöke is, az erőműben arról beszélt, hogy nem áll fenn nukleáris baleset veszélye.

Lapunk kérdésére, miszerint gazdasági miniszterként nem tartja-e elfogadhatatlannak, hogy egy naponta 50 millió forintos kárt okozó üzemzavar kapcsán nem voltak komoly felelősségre vonások sem az erőműben, sem a tisztítóberendezést engedélyező Országos Atomenergia Hivatalnál (OAH), Csillag kijelentette: a személycseréknek csak akkor van létjogosultsága, ha azok elősegítik a hozzáértők összefogását. Bejelentette: az ellenőrzés hatékonysága érdekében az OAB ma átadja a helyét egy egymástól független, de együttműködő tudományos és szakmai testületeknek.

Persányi Miklós környezetvédelmi miniszter kiemelte: az erőmű vezetése hibákat követett el, mert az alapos elemzéseket gyakran megelőzték a gyakorlati lépések, ezért az ellenőrző rendszerek kiterjesztésére és szigorítására van szükség.
Az Energia Klub úgy tartja, hogy független szakembereknek, az EU vagy az ENSZ megfelelő szakmai testülete által irányított eljárásban kell kivizsgálni a Pakson történteket. Szerintük a gazdasági miniszter a Nemzetközi Atomenergia-ügynökséget (NAÜ) nem új vizsgálatokra kérte fel, hanem a kormányzatilag jóváhagyott OAH-jelentés pecsétnyomójául hívta az országba.
Csillag István leszögezte: a NAÜ megkapja az eddig elkészült jelentéseket, de ez nem feltétlenül befolyásolja a szakértőket, akik a helyszínre látogatnak és ott független vizsgálatokat végeznek.
A biztonság minden körülményének fenntartásáért a gazdasági tárca vezetője a felelős, mégsem tesz semmit, pedig azonnali beavatkozásra, a politikai okokból megtartott vezetők leváltására lenne szükség, hogy az erőmű szakemberei megfelelően tevékenykedhessenek a nukleáris veszély elhárítása érdekében – jelentette ki tegnap Koltai Tamás, a Fidesz Tolna megyei elnöke.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.