Több ezer bűnügy marad titokban

2003. 06. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tízezer felnőttet keresnek fel e héttől kezdve a kérdezőbiztosok azért, hogy kiderüljön: kik, miért és miként válnak különféle, be nem jelentett bűncselekmények áldozataivá, mekkora kárt szenvedtek, kiderült-e, ki volt az elkövető – hangzott el a kutatást végző Országos Kriminológiai Intézet (OKRI) tegnapi tájékoztatóján. Münnich Iván kriminológus elmondta: a nemzetközi adatokból kiindulva úgy tűnik, Magyarországon a hivatalos statisztikákban szereplő évi 300 ezerhez képest két-háromszor, sőt esetenként tízszer is több lehet a bűncselekmények száma. A súlyos bűnesetek többsége a rendőrség tudomására jut, de a kisebbek jó részét nem jelentik be az áldozatok. A kutatás egyik célja az, hogy a rejtve maradt ügyek körülményeit és a polgárok biztonságérzetét is megismerjék. Az OKRI garanciát vállal arra, hogy a tudomására jutott információkat a legnagyobb titoktartás mellett kezeli – közölte Kó József szociológus. Hozzátette: az idős nők vagy fiatal anyák félnek legjobban a bűncselekményektől, miközben – a statisztikák szerint – a tipikus áldozat a 25–30 év közötti férfi.

Hazánkban először végeznek ilyen méretű, a látens bűncselekményeket feltáró kutatást. Münnich Iván szerint a hivatalos bűnügyi statisztikák a vizsgálat eredményeivel együtt válnak teljessé. Az adatok figyelembe vehetők majd a bűnmegelőzési programok, büntetőpolitikai intézkedések meghozatalakor, de eredményesebbé tehetik a rendőri intézkedéseket is. A felmérés első eredményei őszre várhatók, a kutatás adatainak feldolgozását egy év múlva fejezik be.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.