Ma általános vitát folytat az Országgyűlés a paksi üzemzavar körülményeit kivizsgáló parlamenti bizottság felállításáról. Amennyiben módosító javaslatot nem nyújtanak be az előterjesztéshez, már jövő hétfőn szavazhatnak az előterjesztésről a képviselők.
Az Energia Klub ugyanakkor a Persányi Miklós környezetvédelmi és vízügyi miniszterrel történt egyeztetésen jelezte: környezetvédelmi szervezetek demonstrációt tartanak a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség látogatásakor, ha a testület szakértői nem független vizsgálatot végeznek a paksi atomerőműben, és Csillag István felkérésének megfelelően csak az eddig elkészült jelentésekre szorítkozhatnak.
Kocsis István, az erőmű vezérigazgatója már korábban kijelentette: nyitottak bármilyen hivatalos vizsgálatra a létesítményben. Kérdés azonban, hogy a vezérigazgató marad-e az erőmű élén a vizsgálatok lefolytatásáig. Az erőmű vezetői nem kívántak reagálni arra a sajtóértesülésre, hogy az MSZP választmányi ülésén, és kormánykörökben is felmerült a jelenlegi vezérigazgató menesztésének kérdése.
Gál J. Zoltán kormányszóvivő viszont lapunk kérdésére cáfolta, hogy a kormányban felmerült volna a vezérigazgató menesztése. Az erőmű sajtótájékoztatóján felolvasták az üzemi tanács nyilatkozatát, amely arról szól, hogy a választott testület továbbra is bízik az erőmű munkatársaiban, a hazai és külföldi szakemberek szakmai felkészültségében.
Koltai Tamás (Fidesz) szerint átlátszó, hatalmi eszközökkel elért önigazolásról van szó, amelyet az is bizonyít, hogy az üzemi tanács nyilatkozata az első „alulról jövő” közlemény az erőműben.
Az üzemzavarban szerepet játszó tartály kamerás vizsgálatát még nem kezdhetik el, mert az Országos Atomenergia Hivatalhoz benyújtott engedélykérelem biztonsági megalapozottságát további biztonsági elemzésekkel kellett kiegészíteni – közölte az erőmű vezérigazgatója.
Gulyás Gergely: A háborús veszély nagyobb, mint valaha