Együtt tárgyalt a tárcával az Armaco?

Szalai Péter MSZP közeli vállalkozó, az Armaco Kft. vezetője májusban részt vett egy tárgyaláson, amelyet a honvédelmi tárca folytatott az RSZK MiG-gel a vadászgépek NATO-ICO tender szerinti felújításáról – tudta meg lapunk. A minisztérium tanácsadója nem tud ilyen felújításról szóló komoly tárgyalásról.

2003. 07. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Értesüléseink szerint a honvédelmi tárca májusban tárgyalásokat folytatott az RSZK MiG képviselőivel Moszkvában a MiG– 29-es vadászgépek úgynevezett NATO-ICAO tender szerinti felújításáról, ahol jelen volt Szalai Péter MSZP közeli vállalkozó is. Az oroszok felszerelték volna a MiG–29-eseket többek között a NATO-ban használható rádiókkal és idegen-barát felismerő rendszerrel, de megállapodás mégsem született, mert a tárca képviselői a meglévő állapot szerinti üzemidő-meghosszabbításról szóló szerződést kívánták kibővíteni, az RSZK MiG azonban új megállapodást kívánt kötni, közvetítők közbeiktatása nélkül. Hollósi Nándor, a minisztérium főtanácsadója lapunk megkeresésére állította: nem tud erre vonatkozó komoly tárgyalásokról. Mint ismert, a MiG–29-esek üzemidő-hosszabbításáról még az előző ciklusban írt alá keretszerződést a honvédelmi tárca az orosz gyártóval. Az RSZK MiG a kormányváltás után úgy döntött, hogy megbízza Szalai Péter cégét, az Armaco Kft.-t a tanácsadással, amelyért négy év alatt 140 millió forintot fizet a társaságnak. Szalai Péter kérdésünkre állította: az üzletben nem politikai kapcsolatai, hanem az játszott szerepet, hogy az orosz céget már tizenöt éve ismerik.
Miközben a minisztérium beszerzéseit kormány közeli körök is igen pazarlónak tartják, a kabinetnek több, a vártnál nehezebb lépést kell hamarosan megtennie a védelmi felülvizsgálat következményeként, amelyekről a mai kormányülésen feltehetőleg értesítik Medgyessy Péter miniszterelnököt is.

A szentkirályszabadjai mellett megszüntetik például a pápai katonai repteret, amely egyes vélemények szerint csak politikai döntés lehet, hiszen a létesítményre eddig 1,6 milliárd forintot költöttek el NATO-támogatásból. Értesüléseink szerint fel kívánják számolni a pécsi tüzérdandárt is, de ez komoly politikai vitákat válthat ki az MSZP-ben, hiszen Toller László szocialista pécsi polgármester mellett baranyai kötődésű Szili Katalin, a parlament szocialista elnöke és Puch László, a párt pénztárnoka is. A felülvizsgálat következménye lesz több ezer ember elbocsátása, két katonai kiképzőközpont, számos laktanya, katonai attaséi iroda és háttérintézmény bezárása is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.