Több mint hét éven át, 1987. október 3. és 1994. május 24. között terrorizálta Rimini, Pesaro Romagna és Bologna környékét a Fehér Fiat Uno nevű, rendőrökből álló bűnbanda. Ezalatt 24 embert mészároltak le és 102-t sebesítettek meg. Gátlástalanul támadták meg a postákat, nagyobb üzleteket, bankokat, benzinkutakat, lakásokat. Nemcsak a pénzért, hanem a gyilkolás élvezetéért öltek meg bárkit, aki útjukba került. A banda kemény magját a Savo fivérek – a bandavezér Roberto és öccsei, Alberto és Fabio alkották. Hozzájuk csapódott három másik férfi is. A társaságból csak Fabio nem volt rendőr. A bolognai rendőrségnél vezető beosztásban dolgozó Roberto minden, a nyomozással összefüggő információhoz hozzájutott. Közben az erdélyi Mikula Éva Magyarországra szökött, és megismerkedett Fabióval, majd Olaszországba költözött.
Rimini ügyésze 1994-ben külön csoportot alapított, amelynek feladata a Fehér Fiat Uno banda leleplezése volt, de a nyomozás egy helyben topogott. Márciusban azonban egy kirabolt bank biztonsági kamerája igen homályosan, de rögzítette az egyik gyilkos arcát. Ez volt az egyetlen szál, amely a tettesekhez vezethetett. Két nyomozó több hónapon át járta az utcákat, amikor egy bank előtt felismerték a képen látott tettest. Nyomába eredtek, lakásáig kísérték. Fabio volt az, akinek testvérét is ellenőrizték. Így derült ki, hogy Roberto a rablások idején sohasem volt szolgálatban. Később, novemberben letartóztatták a gyilkosokat. Elsőként Robertót és Albertót, majd Fabiót, aki magyar élettársával éppen Ausztriába szökött volna. A nagybányai Mikula Éva hónapokon át vallott a különféle bűncselekményekről és a Savio testvérekről. A banditák minden módon igyekeztek összezavarni a nyomozókat. Egyre több név bukkant fel, közöttük Somogyi Tamásé is, akiről azt állították: fegyverrel látta el a bandát, de egy nemzetközi csoport tagjaként részt vett az egykori szovjet tagállamokból származó vöröshigany- és fegyverkereskedelemben is. A Savo fivéreket életfogytig tartó szabadságvesztésre ítélték, Mikula Évát felmentették.
Sokadrendű vádlottként a távol lévő Somogyira a bíróság 1999 júniusában nyolc év börtönt rótt ki fegyverkereskedelemért. Az indokolás szerint a 48 éves magyar férfi 1993 augusztusában a Savi fivéreknek eladott két géppisztolyt és hat pisztolyt. A vádat Fabio és Mikula vallomására alapozták. Nemzetközi körözés alapján 2000-ben Ausztriában letartóztatták Somogyi Tamást. Kiadták Olaszországnak, ahonnan nemrégiben egy magyarországi börtönbe került.
Az elítélt védői a strasbourgi Emberi Jogi Bírósághoz fordultak többek között azt kifogásolva, hogy Somogyit a távollétében ítélték el Olaszországban. A nemzetközi testület megállapította az olasz állam kártérítési felelősségét. Az összegről később határoznak.
***
Esélyt kapott a magyar rab. A strasbourgi Emberi Jogi Bíróság legelőször azt nézi meg, hogy formai szempontból az ügyet befogadhatja-e. Ha igen, akkor az érdemi eljárás is elkezdődhet – tájékoztatta lapunkat Szűts Márton, az ELTE Büntetőjogi Tanszékének tanársegédje. Hozzáfűzte: a bíróság feltehetőleg azt vizsgálja majd, hogy az olasz állam tiszeteletben tartotta-e a vádlott tisztességes eljáráshoz való jogát. Azaz tájékoztatták-e általa is értett nyelven az ellene szóló eljárásról, rendelkezésére állt-e elegendő idő és eszköz, hogy a védekezésre megfelelően felkészüljön. Vizsgálják azt is, hogy ugyanolyan feltételek között mint a terhelő tanúkat, hallgattak-e meg mentő tanúkat ügyében.
Századvég: Őrzi vezető szerepét a Fidesz-KDNP