Szabadlábon az első óvadékosok

Többtucatnyian kérték eddig, hogy a bíróság döntsön óvadékkérelmükről. Budapesten egy kábítószerrel való visszaéléssel, Veszprémben pedig egy emberölési kísérlet előkészítésével vádolt férfi került tegnapig szabadlábra, de több kérelmet már elutasítottak a bírók. A július elsejétől hatályos törvény minden típusú bűncselekmény elkövetőire érvényes, viszont csak azok élhetnek a lehetőséggel, akiknél nem áll fenn az összebeszélés, a bűnjelek megsemmisítésének és a bűncselekmény megismétlésének veszélye.

2003. 07. 03. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Veszprémben – hárommillió forintos óvadék ellenében – már kedden szabadlábra helyezték az első vádlottat, akinek lakhelyelhagyási tilalmát is elrendelte a bíró – tájékoztatta lapunkat Kármán Miklósné, a Veszprém Megyei Bíróság elnökhelyettese. Elmondta: a 33 éves fiatalembert az ügyészség emberölési előkészületekkel, fegyvercsempészettel, garázdasággal és rongálással vádolja. Mindezekért – halmazati büntetésként – akár 12 éves szabadságvesztéssel is sújthatják. A nagyon komoly vádak ellenére azonban a férfi nem veszélyes, megrögzött bűnöző, tetteit féltékenységből követte el – vélte az elnökhelyettes. A bíró döntése ellen az ügyész nem fellebezett, így az azonnal jogerőre emelkedett. A tárgyalóteremben lévő hozzátartozók összeadták a bíró által megállapított 3 millió forintot, és a férfi szabadon távozhatott. Veszprémben egy-két nap alatt, soron kívül elbírálják az óvadék kiszabását kérő beadványokat, az üggyel foglalkozó bírók szükség esetén megszakítják szabadságukat. Kármán Miklósné hozzáfűzte: a nyomozati szakban döntő bíróknak nehezebb a dolguk, hiszen kevesebb adat áll a rendelkezésükre az elkövetett bűncselekményről és a gyanúsítottról. A vádemelés utáni, bírósági szakban lévő vádlottak óvadékáról viszont a tárgyaló bíró dönt, aki már jól ismeri az ügyet, a vádlottat és a körülményeket, ezért az ő dolga valamivel könnyebb. A döntéshozónak azt is mérlegelnie kell, hogy a sértettnek van-e félnivalója, ha az elkövető szabadlábra kerül.
A törvény az előzetes letartóztatás okától, nem pedig az elkövetett bűncselekménytől teszi függővé az óvadék kiszabásának lehetőségét. Azok szóba sem jöhetnek, akik megsemmisíthetik a bizonyítékokat, akadályozhatják az igazságszolgáltatást vagy újabb bűncselekményt követhetnek el. Csak az kerülhet szabadlábra, akinek az előzetes letartóztatását azért rendelték el, mert tartani lehetett a szökésétől vagy elrejtőzésétől. A tövényalkotók ugyanis úgy vélik: az óvadékot befizetőnek már nem áll érdekében elszökni, hiszen akkor a pénzt nem kapja vissza, az teljes egészében az államra száll.
A bírónak az óvadékkérelem elutasítását és elfogadását egyaránt indokolnia kell, a döntés ellen – egy alkalommal – az ügyész és az ügyvéd is fellebbezhet. A városi bíróságok döntését a megyei, annak határozatát pedig a táblabíróságok vizsgálják felül. Az óvadék azonnal megszűnik, az összeg az államé lesz és a szabadlábra helyezettet letartóztatják, ha megsérti a szabályokat, azaz ha alapos indok nélkül marad el a tárgyalásról vagy bűncseleményt követ el. Az ítélet kihirdetése után az óvadékot visz-szafizetik.
Budapesten egymillió forintos óvadék fejében tegnap szabadlábra helyeztek egy kábítószerrel való visszaéléssel vádolt férfit – tájékoztatta lapunkat Sándor Zsuzsa, a Fővárosi Bíróság szóvivője. Elmondta: a férfi egy éve van előzetes letaróztatásban, a bíró szerdán döntött szabadlábra helyezéséről és az óvadék mértékéről. A pénzt a vádlott ügyvédje tegnap befizette, védence ekkor szabadon távozhatott. Az összeget a bíróság gazdasági hivatala vette át és letéti számlán helyezte el. A szóvivő elmondta: az őrizetbe vétel 72 órás lejárta előtt külön nyomozási bírók döntenek az óvadékról. Az előzetes letartóztatásban lévők óvadékáról a gyanúsított, az ügyvéd és az ügyész jelenlétében, meghallgatáson határoz a nyomozási bíró. Azok esetében, akik ellen már vádat emeltek, az adott ügyben eljáró bíró ülést hív össze, amelyen a tanács, a vádlott, az ügyvéd, az ügyész és az óvadék kifizetője van jelen. Az összeget bárki állhatja, de csak készpénzben fogadják el.
A fővárosi bíróságokra 29-30 óvadékkérelem futott be tegnapig a törvény június elsejei hatályba lépése óta – tájékoztatta lapunkat Albert Viktor, a Fővárosi Bíróság sajtótikára. A bírók elfoglaltságuktól függően néhány nap alatt döntenek, két ügyben már elutasító határozatot hoztak – fűzte hozzá.
***
Pártelnöki kifogások.
Dávid Ibolya MDF-elnök, korábbi igazságügyi miniszter bírálta a büntetőeljárási törvény módosítását. Hangsúlyozta, hogy az óvadék intézményét nem lehet banki hitelkonstrukció és személyes kezességvállalás nélkül bevezetni, ezért is halasztották el azt 1998-ban. A politikus elhamarkodottnak ítéli az előzetes letartóztatás intézményének módosítását, és hiányolja az átmeneti rendelkezést. (G. T.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.