Antagonisztikus ellentét feszül a budapesti közállapotok és Demszky Gábor népszerűsége között. Miközben szemmel látható a főváros szisztematikus leépülése, addig Demszky – ha még hihetünk a közvélemény-kutatóknak – népszerűsége csúcsán van. Olyannyira, hogy a főpolgármester Magyarország harmadik legnépszerűbb politikusa; így automatikusan a parlamenti küszöb alatti SZDSZ húzóembere. S önmaga felajánlása révén még uniós képviselőjelölt is.
De nem áll annyira jól Budapestnek a szénája, mint a gazdájának. Nemzetközi cégek tanulmányai szerint a magyar fővárost már utcahosszal megelőzték korábbi riválisai, Varsó és Prága, továbbá az utóbbi hónapokban Pozsony és Bukarest (!) is vonzóbbá vált befektetés és életminőség tekintetében.
Ha valaki fellapoz egy nyugati újságot, amelyben Budapestről cikkeznek, akkor egészen biztos, hogy megkerülhetetlen téma a fővárosban naponta képződő, eltakarítatlan 60-70 tonnányi kutyaürülék, a köztereken márciustól novemberig burjánzó gaz, az autólopások magas száma, a minősíthetetlen és felettébb drága szolgáltatások, a közlekedési dugók és a pocsék közutak, a mocsoktól ragadó BKV-járatok, a bűnözők uralta városrészek, a prostitúció, továbbá a második világháborús díszletnek is beillő budapesti épületek látványa.
Szakértők szerint Közép-Európa politikai, kulturális és gazdasági értelemben vett korábbi éllovasa, Budapest immár a térség sereghajtója. Valószínűleg nem tud profitálni az uniós csatlakozásból sem: Varsó és Prága ugyanis már behozhatatlan előnyökre tett szert – állítják az elemzők.
Demszky tizenhárom éves főpolgármestersége alapján pedig nem kell ahhoz közigazgatási vagy gazdasági szakembernek lenni, hogy borítékoljuk: Budapest várhatóan az EU-s forrásokat sem arra használja majd, amire kellene. Míg az ember csak ámul és bámul majd Varsóban és Prágában két-három év múlva, hogy mi minden épül és mi minden szépül, addig itthon már annak is örülünk, ha uniós segédlettel a kutyagumi eltakarítását sikerül megoldani.
A további lemaradásra szemléletes példa, hogy a minap Prága konzervatív polgármestere be is jelentette: a cseh főváros megpályázza a 2016-os és a 2020-as olimpia rendezési jogát. S nem árt fejben tartani, Varsó vezetése is gondolkodik a jelentkezésen. Közismert, hogy a közép-európai térség nem rendezett még olimpiát, ezért Prágánál és Varsónál is jobb eséllyel küzdhettünk volna a megrendezési jogért, ha már 2012-re benyújtotta volna Budapest a pályázatát. A magyar főváros azonban nem élt ezzel a lehetőséggel…
Akárhogyan is alakul, a szabad demokrata politikus elérte, hogy köztudatban Budapestet immár úgy emlegetik, mint Demszky fővárosát. Persze Budapest még világváros. Csak zárójelben.
Majdnem belehalt egy idős ember egy brutális támadásba - egy budapesti buszról rángatták le