Dobra vernék a Móricz Zsigmond iskolát

A városvezetőknek egy nem önkormányzati tulajdonban lévő iskolaépület eladására tett kísérlete alaposan felháborította a szegediek jelentősebb hányadát. Az IKV Rt. által meghirdetett pályázatra Gyulay Endre megyés püspök úgy reagált, hogy az értékesítés súlyos jogi következményekkel járhat.

Bálint József
2003. 08. 29. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Újszeged frekventált helyén található Móricz Zsigmond Általános Iskolát – a folyamatosan csökkenő diáklétszám miatt – az előző választási ciklusban zárták be. Azóta csak a kilencvenes évek második felében felavatott tornatermét veszik igénybe edzések és különféle sportversenyek megrendezésénél. Az egyébiránt patinás épület hasznosításával kapcsolatban több ötlet is felmerült már.
Szabó László, a választókerület MDF-es önkormányzati képviselője javaslatot tett arra, hogy Újszeged egyik legrégebbi oktatási intézményét nyilvánítsák műemlékké, ám ezt a balliberális többségű közgyűlés nem fogadta el. Azt az előterjesztett tervét sem támogatták, miszerint ebben az objektumban működhetne egy olyan dél-alföldi kutatóintézet, amelynek létrehozását egyaránt hasznosnak tartják neves szegedi professzorok és gazdasági szakemberek. Hazánknak az Európai Unióhoz történő csatlakozása révén egy ilyen intézet erősíthetné Szeged régióközponti szerepét.
– Az ötletemmel kapcsolatban tárgyaltam a helyi tudományegyetem rektorával, és Gyulay Endre megyés püspökkel is, minthogy az épület az egyház tulajdona – nyilatkozta lapunknak Szabó László. Mindketten pártfogolták elképzeléseit, sőt az egyetem immár 65 éve szeretne létrehozni hasonló intézetet, ám a tervek mindig meghiúsultak.
Úgy tűnik, ezúttal sem valósulnak meg a régi álmok, mert a százszázalékos önkormányzati tulajdonban lévő IKV Rt. éppen a minap hirdetett pályázatot az épület eladásáról. Tette ezt annak ellenére, hogy a hatályos törvény értelmében 2011-ig elidegenítési tilalom van érvényben. Az iskola ugyanis a Keresztény Iskolatestvérek katolikus szerzetesrendjének tulajdonában van, és a római katolikus egyház még nem állapodott meg a kormánnyal, hogy az épületet szeretné birtokba venni, vagy annak ellenértékét a folyószámláján látni.
Németh István, az IKV Rt. vezérigazgatója lapunknak elmondta: megítélése szerint nem követtek el hibát, amikor pályázatot írtak ki az említett ingatlan eladására. A tulajdoni lapon ugyanis nem szerepel olyan széljegyzet, amelyből az elidegenítési tilalomra lehetne következtetni. Csodálja, hogy ilyen nagy visszhangja lett eladási szándékuknak, hiszen mint mondta, az előző választási ciklusban is ugyanez volt a cél. Akkor a fideszes városvezetők 140 milliót kértek az ingatlanért, most a balliberálisok 160 millió forint irányárat szabtak meg.
A pályázat megjelentetésére és Németh István szavaira reagálva Gyulay Endre szeged–csanádi megyés püspök kifejtette: számára megdöbbentő, hogy a polgármesteri hivatalban sem a jegyző, sem az irányítása alatt dolgozó jogászok nem hívták fel a város vezetőinek figyelmét arra, milyen hátrányos jogi következményekkel számolhatnak egy olyan ingatlannak az eladása miatt, amely nem az önkormányzat tulajdona. Az IKV Rt. vezérigazgatója hiába hivatkozik arra, hogy a tulajdoni lapon nincs széljegyzet. Az egyháztól annak idején elkobzott ingatlanokra vonatkozóan a parlament által elfogadott törvény egyértelműen rendelkezik. Köztudomású, hogy az előírt határidőre az egyházaknak nem sikerült megállapodniuk a mindenkori kormánnyal valamennyi ingatlan ügyében, ezért a Horn-kormány idején törvénybe foglalták, hogy 2001 helyett 2011-ig érvényes az elidegenítési tilalom.
Gyulay Endrétől azt is megtudtuk, hogy az említett időpontig mindenképpen meg kell állapodniuk a kilencszáz egyházi ingatlan sorsáról. Ezek között szerepel a listán az ominózus újszegedi iskola is, amely a Keresztény Iskolatestvérek katolikus szerzetesrendje tulajdonának tekinthető. A megyés püspök által képviselt egyház még nem döntött arról, hogy az épületre vagy inkább a pénzre tart majd igényt. Azt viszont eltökélték, amennyiben az önkormányzat tulajdonában lévő IKV Rt. értékesíti a Klebelsberg Kunó minisztersége idején épült objektumot, bírósághoz fordulnak, ami nem kevés pénzébe kerülhet a városnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.