Jogi káosz a Corvin–Szigony-projekt körül

Egykori alvállalkozói jelentették föl az Enix-Pro Kft.-t, a nemrégiben elkezdődött, a Józsefváros megújítását célzó Corvin–Szigony-projekt előző nyertesét. A cégek a szerződéskötési jutalék és más címen beszedett 1,5 milliárd forintjukat követelik vissza a vállalkozástól. Az Enix-Pro Kft. viszont az önkormányzatot perli szerződésszegés miatt. A cég felszámolója pedig csődbűntett miatt ismeretlen tettes ellen feljelentést tett. A kerületben élők elbizonytalanodtak, mert nem tudják, lesz-e építkezés.

2003. 08. 13. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nemrégiben jelentette be a józsefvárosi alpolgármester: megkezdődött a több mint négyezer új lakás megépítésével várhatóan 2013-ra elkészülő Corvin–Szigony-projekt megvalósítása. Hátráltathatja a munkálatokat a bizonytalan jogi helyzet. Lapunk megtudta ugyanis: a pályázat előző nyertesét, az Enix-Pro Kft. vezetőjét egykori alvállalkozóinak egy része csalás és sikkasztás miatt feljelentette. A cég felszámolója pedig ismeretlen tettes ellen, csődbűntett miatt az ORFK pénzügyi nyomozó igazgatóságán tett feljelentést. Az Enix-Pro Kft. viszont a józsefvárosi önkormányzatot és annak városfejlesztő cégét, a Rév 8 Rt.-t perli, mert szerinte még mindig érvényes az általuk 2001 őszén megnyert projekt szerződése.
Kétséges tehát, hogy az építkezést el tudják-e kezdeni a megadott időpontban. Alföldi György, a Rév 8 Rt. vezérigazgatója lapunknak is elismerte, hogy mindez hátráltatja a projekt létrejöttét, s a kerületieket is zavarja a bizonytalan helyzet.
Mint az már ismert, az Enix-Pro Kft. adásvételi szerződést kötött a VIII. kerületi önkormányzattal és a Rév 8 Rt.-vel 2001 októberében a Corvin–Szigony-projektbe tartozó, az Üllői út, Nagykörút, Práter utca, Szigony utca által határolt területen lévő ingatlanokra. Továbbá ingatlanfejlesztési együttműködési keretszerződést kötöttek, amelynek lényege, hogy az Enix-Pro Kft. négyezer új lakás és egyéb létesítmények felépítésével új városrészt alakít ki. A szerződés szerint a régi ingatlanokért, illetve a területért az Enix-Prónak összesen 9,6 milliárd forintot kellett fizetnie, az első részlet – kétmilliárd forint – tavaly januárban lett volna esedékes.
Közben az Enix-Pro Kft. elkezdte maga köré szervezni azokat az alvállakozókat, akik a majdani tényleges munkát elvégzik. A legkevesebb negyven cég drága beruházásokba kezdett: gépeket vásárolt, embereket vett föl a majdnem tízéves építkezéshez. Thaisz Andrea, az egyik legtöbb kárt szenvedett társaság jogi képviselője elmondta: mindegyik vállalkozóval egy-egy munkafázisra kötötték meg a szerződést. A bontási és földmunkákra például ügyfelének kizárólagosságot ígértek. Mint később kiderült: ugyanerre a munkára többeknek is kizárólagosság jutott.
Szerződéskötési vagy éppen üzletszerzői jutalék címén a munkafázisok értékének két százalékát kérte az Enix-Pro Kft. alvállalkozóitól. Thaisz Andrea szerint egyik ügyfelétől például összesen 59,1 millió forint készpénzt vett fel a cég. Eljött azonban 2002 januárja, amikor a szerződésében foglaltak szerint az ingatlanok vételárának első részletét, kétmilliárd forintot kellett volna befizetnie az Enix-Prónak az önkormányzat számlájára. Ám a cég ezt nem tudta teljesíteni, mondván: addig nem kötnek finanszírozási szerződést velük a bankok, amíg nincs elfogadott rendezési terv a területre.
Alföldi György elmondta: a szerződés tartalmazta, hogy a rendezési terv nincs kész, azt a beruházó igényei szerint készítették volna el, így érthetetlen, hogy miért hivatkoztak erre. Így a tulajdonosi közgyűlés hosszas huzavona után, 2002 közepén végül tárgytalannak tekintette az Enix-Pro Kft.-vel kötött szerződését, mert nem teljesítették az okiratban foglaltakat.
Thaisz Andrea úgy fogalmazott: ekkor már egyértelmű volt, hogy érvénytelen a szerződés, ennek ellenére a kivitelezőtől már nem tudták visszaszerezni a befizetett öszszegeket. Az ügyvéd úgy értesült, hogy a többi alvállalkozó is így járt, ezért jogosan teszik fel a kérdést: hova lett 1,5 milliárd forint? Kondi Miklós, az Enix-Pro Kft. jogi képviselője szerint az összegeket ügyfele a beruházás beindítására fordította. Thaisz Andrea még azt is állítja, hogy a cég vezetője az általuk kifizetett összegekre váltókat állított ki úgy, hogy saját vagyonát is fedezetként ajánlotta fel. Ezt a cég ügyvédje, Kondi Miklós sem tagadta, de mint ahogy fogalmazott: a szeptemberben kezdődő bírósági tárgyalástól várják a megoldást. Azt kérik a fórumtól, hogy mintegy öt-tíz milliárd forint kár megtérítésére kötelezze az önkormányzatot, vagy érvényesítsék a szerződésüket, és a jelenlegit pedig tekintsék tárgytalannak. A Rév 8 Rt. viszont ragaszkodik saját igazához, így az sem véletlen, hogy az építkezés megkezdését Alföldi György is – bevallottan a jogi helyzet tisztázása miatt is – 2005. július 1-jére teszi. A jelenlegi nyertes konzorciumot egyébként tájékoztatták a kialakult helyzetről, így senki előtt sem titok a mostani bizonytalanság – tette hozzá a vezérigazgató.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.