Alkony Banánköztársaságban

2003. 09. 26. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szokatlan csend honolt az öltözőben… A máskor vaskos, férfias kiszólásokkal tarkított készülődés helyére a némaság telepedett. Mindenki érezte: ennyire komoly bevetésre még nem került sor eleddig…
– Meg lesz ez is…
– Túl leszünk rajta…
Úgy bátorították magukat a marconák, a martalócok, mint a gyerekek.
Lassan a helyére került minden. A fekete maszkok, a gégemikrofonok – és a sisakra szerelhető infralámpák kísérteties fényében furcsa mozdulatoknak lehetett tanúja a figyelmes szemlélő.
Mindenki magához vett még egy fegyvert, valamit, ami nem volt része a hivatalos felszerelésnek. Egyikük egy tőrkést szigetelőszalagozott fel a bokájára. Másikuk egy apró, de nagy tűzerejű pisztolyt rejtett az alsónadrágjába. A harmadik egy szamurájkardot tűzött a páncélsisak mellé, s volt, aki egy vállról indítható föld-föld rakétát szíjazott combjára, a kulacs fölé.
A parancsnok látta az apró szabálytalanságokat, de félrenézett, szemet hunyt. Tudta ő is, ez a harc pokoli lesz. S a jó parancsnok nemcsak szigorú, de megengedő is tud lenni – amikor kell. Amikor a rá bízott emberéletek jövője kétséges…
Ez a parancsnok jó parancsnok volt.
Valahol Spartacus, Maximus és Vorosilov marsall között volt fellelhető jellemének, képességeinek, tudásának, szigorának és lazaságának eredője. A gépjárműben aztán végképp teljes és félelmetes lett a csönd.
Csak a cigaretták parazsa izzott – s a sok férfitekintet. Haza gondolt most mindenki. Asszonyra, gyerekre, a vadgerlék búgására, Fannyra, a hűlő szilvalekvárra; a viaszkosvászon terítőkre, a kis horgolt csipketerítőre a tévé tetején, a fogfájós porcelánkutyusra meg a jó házi grenadírmarsra; feltolultak a kedves gyermekkori emlékek is: a cseresznyelopás, a vadkörtefára épített bunker, a titkos cigizések, első csókok, atyai pofonok… Ki tudja, lesz-e még mód és alkalom gondolni ilyesmikre ebben az életben…
– Gépjárműrőőőől!
Az emlékeket összetörte a rideg valóság.
Megérkeztek. Ilyenkor látszik, mit is ér a kiképzés. Az imént még töprengő, ernyedt tartású, álmodozó férfiak gyilkológépekké lettek.
Minden úgy történt, ahogy ezerszer, milliószor begyakorolták. Ám a gyakorlatokon puszta fantomokkal néztek farkasszemet, míg most a legfélelmetesebb, legádázabb, legaljasabb ellenség várta őket. Azok, akiknek már nem volt vesztenivalójuk, akik megmerítkeztek a legiszonyatosabb bűnben, akik nem ismertek sem istent, sem embert. Ott álltak a kommandósok a Földhivatal előtt…
– Kezdhetjük?
– Kezdhetjük…
A Bivaly becenevű törte be az ajtót egy kétfejű tűzoltófejszével. A szétrepülő szilánkok még földet sem értek, amikor a különítmény már be is hatolt a hasadékon. Bivaly letérdelt, és uzijával a levegőbe lőve üvöltötte: Mindenki a földre! A társak pedig egymást is biztosítva, egymásra is figyelve akcióba kezdtek. Mert tudták jól, figyelmeztetés nélkül is: az ilyesféle helyzetekben mit sem ér az egyéni ügyesség, a ravaszság, az erő: az alvilág legaljával szemben csak összefogva, hátat hátnak vetve lehet felvenni a harcot.
Pokoli küzdelem kezdődött.
Erzsike, a hivatali titkárnő, az egész bűnbanda feje azonnal bepisilt ijedtében, s utána nyomban elájult. Zuhantában térden ütötte Lincsest az orrával, aki azonban nem hátrált meg, hanem a szerencsére magával hozott föld-föld rakétát a nő tarkójához szorítva rátérdelt a mellére. Azonnal még vagy öten álltak rá az alélt testre, és már hurcolták is kifelé…
Erzsike úgy nézett ki éppen, mintha aktusa lett volna Bolgár Györggyel a lépcsőházban, valahol a harmadik emelet környékén.
Hentes, a rangidős kommandós a felszálló kormon és üszkön át látta, hogy Mancika, a bűnbanda másik nőtagja áll vele szemben. Mancika élesen, bántón sikított, és egy csésze langyos feketét lötytyintett Hentes csizmaszárára. A rangidős katona felszisszent kínjában, majd egyetlen ugrással Mancika torkán termett, és vadásztőrével nekilátott orjára bontani az asszonyt. Már fel is állította mindig magával hordott, összecsukható rénfáját, s Mancikát rá is kötözte éppen, jó szorosan, a bokáinál fogva, amikor egy kemény kéz nehezedett a vállára. Sittes állt mögötte, a legjobb barátja, testvére, harcostársa…
– A törvény, a Törvény – suttogta a rettenetes zajban is jól kivehetően Sittes. – Ne véts a törvény ellen! A törvény a mi becsületünk…
Hentes leengedte a kést… Nem volt ő különösebben művelt, olvasott, de a szíve aranyból volt. Aranyból volt a szíve, de a bűnt gyűlölte. Ölni tudott volna, amikor bűnt látott, bűnt érzett, s bizony számos félelmetes maffiózó, gyilkos, pederaszta és gyerekkereskedő állt már közel a halálhoz Hentes kezei között. De anynyira közel, mint Mancika, még nem állt senki sem. Igaz, annyit még nem is vétett az írott és íratlan törvények ellen senki, mint Mancika. De a törvény, a Törvény bizony szent volt Hentes előtt is…
Levágta Mancikát a rénfáról, majd csuklóját a bokájához bilincselve kivonszolta a rabszállítóba.
A köpcös kis hivatalnokot, aki szájtátva állt kitaposott cipőjében, négyen fékezték meg, amikor egy tulajdoni lapon alkalmazott biztonsági matricával megpróbálta arcon nyalni az egyik kommandóst. A másik, egy nyurga gengszter, aki már harminc esztendeje iktatta a változtatási kérelmeket, egy óvatlan pillanatban magához ragadta papírvágó kését, és megkísérelte elvágni csuklóján az ereket. – Inkább a halál, mint az akasztófa! – ordította vérbe borult tekintettel, de lekapcsolták őt is. A fenevad nem kerülheti el végzetét…
Félórányi ádáz küzdelemben leteperték, ártalmatlanná tették az egész bandát. Már csak Erzsike és Mancika nyöszörgött, de rájuk dobtak egy lópokrócot.
S végre megindult a jókedvű viccelődés, a jól ismert, vaskos tréfák is kiszaladtak a hősök száján.
Verejtékesek voltak, kormosak voltak, fáradtak voltak – de életben voltak… Túl a harcon, túl a veszélyen, túl a megpróbáltatásokon, túl mindenen…
Aztán ismét a csönd telepedett közéjük. Már Erzsike és Mancika sem nyöszörgött, ők fuldokoltak éppen, de szintúgy csöndben.
És előlopakodtak megint az emlékek.
A család, az asszony, a gyerek, Fanny és a hűlő szilvalekvár.
S persze a társakra is gondoltak ők, a többiekre, akik szerte az országban teszik a dolgukat, feltűnés nélkül, kötelességtudatból, hazaszeretetből. A társak… Csupa legendás hős valamennyi.
A nem megfelelő sebességgel kitérő autóst felpofozó kormányőr csodálatos alakja is ott lebegett akkor közöttük. Meg a sok bátor rendőré, akik egészen a határig kísérték Kulcsár Attilát, s nagyon vigyáztak, nehogy itthon maradjon valahogyan…
S jó volt tudni, hogy a Főnök, a Makulátlan, most is államközi szerződéseket ír alá éppen.
Jó volt tudni, hogy a Főnöknek, a Makulátlannak egy gonddal megint kevesebb. A földhivatali maffia iszonyatos réme gyökerestül lett kitépve a társadalom érzékeny testéből.
Alkonyodott Banánköztársaságban…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.