Az adatok szerint a tavaszi fagy és az aszálykár miatt a költségek negyven–hatvan százaléka nem térül meg. A veszteséget az ültetvények tulajdonosai nem tudják kigazdálkodni, ezért jövedelempótló támogatásra van szükség, amit a károkat elszenvedő termelőknek nem a felvásárlókon keresztül, hanem közvetlenül kell megkapniuk, hogy elkerüljék a gazdaságok tönkremenetelét – hangsúlyozta tegnap Kovács Géza, az Alma Terméktanács elnöke Nyíregyházán.
A javaslat szerint a regisztrált termelők a szántóföldi gazdálkodók földalapú támogatásához hasonlóan juthatnának hozzá a szubvencióhoz, vagyis a gazdajegyző ellenjegyzésével nyújthatnák be igényüket az agrártárcához. A támogatást a SAPARD-hivatalok ellenőrzése mellett az APEH-en keresztül kapnák meg az ültetvények művelői.
A tanácskozáson elhangzott: a tavalyi 550 ezer tonnával szemben az idén mindössze 400 ezer tonnára lehet számítani a kedvezőtlen időjárás miatt. A fagy és az aszály a minőségben is kárt tett, így bizonyos, hogy a hektáronként ötszázezer– egymillió forint közötti termelési költségek nem térülnek meg.
Mivel a gyümölcs hetven százaléka Szabolcs-Szatmár-Beregben terem, a terméskiesés okozta veszteségek elsősorban ezt a megyét sújtják. Az alma az északkeleti országrészben negyvenezer ember megélhetését garantálja, így nemcsak gazdasági, hanem szociális kérdés is, hogy milyen megoldást talál a kormányzat a válság kezelésére – hangsúlyozták a tanácskozás résztvevői. Némi segítséget jelent, hogy az orosz piacra jutást ötezer tonna étkezési alma esetében kilogrammonként huszonnégy forinttal támogatja az állam, ám ez csak a gondok töredékét orvosolja.
Az Alma Terméktanács álláspontja szerint szükség lenne az egyéb – különösen a balkáni piacokra irányuló – export támogatására, itt ötezer tonnára tizenkét forintos kilogrammonkénti támogatást szeretne elérni a testület. Az alma alacsony jövedelmezősége miatt gondot jelent a tárolás is, ezért a terméktanács szükségesnek tartja, hogy ötvenezer tonnányi hazai fogyasztásra szánt almához kilónként és havonta 1,8–2 forintos támogatást adjon az agrárkormányzat.
Egymilliárd forintot, a bevallott összeg tízszeresét költhették el Magyar Péterék tavasszal