A hazai termelők mintegy 1,53 milliárd liternyi tejet állítanak elő, s ebből 1,2 milliárdot fogyaszt el a hazai piac. A teljes tejfogyasztás azonban nem ennyi, hanem 1,62 és 1,75 milliárd liter között van, ami azt jelenti, hogy az egy főre jutó 162–175 literes fogyasztásból 45–55 liter import. Ez nem is lenne probléma, ha az így felszabaduló hazai tejet elfogadható áron lehetne exportálni. Erre azonban nincs mód, mert a célpiacok, amelyek elsősorban az Európai Unió országaiban vannak, erősen támogatottak.
A veszteségek ellensúlyozására szükség lenne a beígért kétszázmillió liter export veszteségeinek kiváltására, ám erre év elején vállalt kötelezettsége ellenére az agrárkormányzat kevés hajlandóságot mutat. Az állami büdzsé szűkmarkúságát most is a termelők kénytelenek megfizetni. A nagy felvásárlók többsége ugyanis a 72 forintos irányárral szemben mindössze 58,37 forinttal számolja el az extra minőségű tej literét a gazdáknak.
Az ország legnagyobb tejtermelő megyéjének számító Hajdú-Biharban 5,581 millió liter tej termeléséről mondtak le az utóbbi hónapokban a tejtermelők: enynyinek a kvótáját értékesítették az FVM-nek. Csák Ferenctől, a Hajdú-Bihar Megyei Szarvasmarha- tenyésztők Egyesületének elnökétől úgy tudjuk, hogy jórészt kistermelők adták vissza a kvótát, mert nem tudták vállalni azokat a beruházásokat, amelyek az extra minőségű tej előállításához szükségesek. 2004. január 1-jétől ugyanis csak a legmagasabb minőségű kategóriát vásárolhatják fel humán célra a feldolgozók. A tejpiaci mizéria azonban nem csak a kistermelőket sújtja.
A Tej Terméktanács elnökségének egyik tagja, Fábián László, mint az Agro-Cow Kft. többségi tulajdonosa, szintén a bőrén érzi a piaci gondot. Az Agro-Cow mintegy tízmillió liter tejet állít elő évente, s ennek bevétele adja forgalmának 75 százalékát. Véleménye szerint a tejfelesleg elviselhetetlenül nyomja a piacot, s ennek ismeretében teljesen érthetetlen, hogy a tárca miért hirdetett meg 34 millió liter tejre újabb kvótát. Azt is furcsállja, hogy a tejfelesleg levezetése érdekében 25 forint/literért az állam felvásárolta a kvótát és azt ígérték, ha szükség lesz rá, ugyanennyiért értékesítik majd a termelési lehetőséget.
Ennek fényében finoman szólva is meglepő, hogy 25 forintról indítva licittel kívánja eladni a jövő áprilistól igénybe vehető kvótát a tárca.
Hasonlóképpen kétségbeejtőnek látja a helyzetet Bódi László, a Tedej Agrártermelő és Szolgáltató Rt. vezérigazgatója. A társaság 2000 tejelő tehenet tart és 12 millió liter tejet termel. Ő viszont úgy látja: a tejfelesleg relatív, és az exportban és importban egyaránt érdekelt feldolgozók üzletpolitikája érvényesül abban, hogy túltermelésről beszélnek. A Tedej Agrártermelő és Szolgáltató Rt. jónak tartja, hogy lehet pályázni a kvótára és élni is akarnak ezzel a lehetőséggel. A cégnek ugyanis igen jelentős árbevétel-kiesést jelent a piaci feszültség levezetése érdekében bevállalt ötszázalékos önkorlátozás. Bódi László szerint mind a feldolgozóknak, mind a termelőknek elemi érdekük lenne, hogy a belföldi fogyasztást ösztönözzék és legalább a tíz évvel ezelőtti szintre tornázzák vissza, amikor Magyarországon az egy főre jutó fogyasztás elérte az évenkénti kétszáz litert.
Egymilliárd forintot, a bevallott összeg tízszeresét költhették el Magyar Péterék tavasszal