Megszorítás lesz, visszalépés nem

2003 a mezőgazdaság nehéz éve, 2004 pedig a takarékosság éve lesz, de visszalépésről nincs szó – jelentette ki Medgyessy Péter kormányfő szombaton a sárréti térségben rendezett falunapon, Földesen. Az agrárium prioritásairól kifejtette: a szántóföldi növénytermesztők egyértelmű nyertesei lesznek az EU-csatlakozásnak, a szőlészet és borászat szintén a nyerő csapatban lehet, ám a tejtermelők, a sertés-, valamint a baromfiágazat szereplői egyértelműen a vesztesek között foglalnak majd helyet.

2003. 09. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Medgyessy Péter kifejtette: az EU-csatlakozást követően a közösségi kasszából 25 százalékos támogatáshoz juthat az agrárgazdaság, amit a magyar költségvetés 30 százalékkal egészít ki. A támogatásokat könnyített formában vehetik fel a jogosultak, ám csak a nyertes ágazatok tudnak majd élni a lehetőségekkel. Hangsúlyozta: a mezőgazdaságban mindig van valami gond: ami az egyik ágazatnak jó, az a másiknak kedvezőtlen. A források azonban szűkek, így nincs mód arra, hogy mindenkin segítsenek. Amint mondta, tudni kell, hol van a takaró, és azt is, meddig lehet vele takarózni. Prioritásként említette a versenyképes gazdaságok fejlesztéseinek támogatását, és hangsúlyozta: aki nem tud alkalmazkodni az EU piaci viszonyaihoz, az elbukik.
A miniszterelnök helyzetértékelése szerint a szocialista kormányzat hatalomra kerülését követően arra kényszerült, hogy az „elfecsérelt évek” után érdemi intézkedéseket hozzon az agrárium érdekében. Az intézkedések legfőbb célja, hogy a versenyképes termelőket helyzetbe hozzák.
2003-ról szólva úgy vélekedett: sehol a környező országokban nem sújtotta olyan keményen az időjárás a mezőgazdaságot, mint hazánkban. Ez indokolta, hogy a károk enyhítésére 10 milliárd forintot különítsenek el. Az agrártámogatások egyébként is húsz százalékkal nőttek: 235 milliárd forintot szán a kormányzat idén erre a célra – mondta a kormányfő.
A magyar gazdaság gyengélkedésének legfőbb okaként a világgazdasági recessziót nevezte meg Földesen Medgyessy Péter. A gazdaságfejlesztés prioritásaként nevezte meg a gyógyturizmus, az úthálózat, valamint a kis- és közepes vállalkozások fejlesztését. A jövő évre tervezett megszorítások kapcsán úgy vélekedett: a bérből és fizetésből élőket terhelő egészségbiztosítási járulék emelése nem jelent az életszínvonalban visszalépést, mert a személyi jövedelemadó kulcsának csökkentése ellensúlyozza a többletterhet – legalábbis az érintettek egy részénél.
***
Megalapozott pesszimizmus euróügyben
Joggal véli az Európai Bizottság a sarokszámok ismeretében, Magyarországnak nincs esélye arra, hogy 2010 előtt csatlakozzon az eurózónához – nyilatkozta lapunk kérdésére Kovács László külügyminiszter, szocialista pártelnök a falunapon. Hozzáfűzte: az EU alábecsüli a jövőre tervezett intézkedések hatását, és nem hisz abban, hogy a költségvetési hiányt 3,8 százalékra le lehetne szorítani, ám a kormány ezt másképpen látja.
Kifejtette: tavaly a költségvetési hiány tíz százalék közelében volt, s idén is túl lesz az öt százalékon. Szerinte mindezek ellenére van realitása annak, hogy jövőre a hiány 4 százalék alá menjen. Kifejtette, az elmúlt hónapokban komplett csődöt mondott a kommunikáció, aminek legfőbb oka, hogy bíztak a világgazdasági fellendülésben és elmulasztották a helyzet őszinte bemutatását. Ezt elkerülendő Kiss Péter kancelláriaminiszter vezetésével és a koalíciós pártok elnökeinek, frakcióvezetőinek részvételével bizottságot hoznak létre a kommunikáció megújítására.
Az európai parlamenti választások listavezetői helyére történő jelöléséről Kovács László úgy vélekedett: párttársainak ezzel a lépéssel nem állt szándékában az, hogy őt az MSZP éléről, illetve a honi politikai életből eltávolítsák. Elismerte: a jelölés félreértésekre adhat okot. Hangsúlyozta, a választást követően is a hazai politikai életben kíván tevékenykedni.
***
Szűk körű találkozó.
Információink szerint Medgyessy Péter földesi fórumát megelőzően találkozott a község képviselő-testületével, illetve a szocialista és a baloldalhoz közel álló sárréti polgármesterekkel. Meghívást kaptak a fogadásra a Sárréten kívül eső hajdúsági települések balos polgármesterei is. Karacsi Imre, Sáp polgármestere is hallott a tanácskozásról és lapunknak nyilatkozva nehezményezte, hogy jómaga és több független polgármester kollégája nem kapott meghívót az eseményre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.