Nívódíjas falu, elfelejtett faluház

2003. 09. 01. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Tisza felső folyásánál, a Beregben lelassul az idő, sőt – ahogy a tákosi lelkész-polgármester, Nagy Gábor mondja – télen meg is áll. Az élet nehéz, a munka kevés, a 430 lakos jó része öreg, és sok a rokkantnyugdíjas is. A 2001-es tavasz azonban teljesen elütött a megszokottól: a Tisza minden emberi számítás ellenére elérte, majd el is öntötte Tákost. Az ötven éve nem látott árban a házak fele elpusztult, és veszélybe került a falucska ékessége, a több mint 200 éves fa haranglábas, kazettás mennyezetű templomocska is. A XVIII. századi műemlék szerencsére nem szenvedett maradandó kárt, s a falu is újjáépült azóta. A faluház kivételével, amit – pénz híján – 2001 nyara óta nem tudnak befejezni a tákosiak.
A 41-es főút keresztülszeli a falut: se járda, se zebra, halálos baleset viszont ebből következően túlzottan is sok van. Beregsurány felé tartva az út bal oldalán ott a kocsma, vele egy épületben a határon túli magyarok bevásárlóturizmusára berendezkedett bolt, a jobb oldalon pedig a kétszintes, sárgára festett faluház. Előtte zászló hirdeti: annak ellenére, hogy a mobiltelefon itt már automatikusan ukrán hálózatot választ, Magyarországon volnánk. Az épület előtt jól kiépített parkolók és virágok, a külső homlokzaton pedig tábla, ami az épület tégláit szállító cég hírnevét öregbíti. Mellette egy másik felírás, ami viszont azt adja hírül, hogy a gyors és tájba illeszkedő újjáépítésért a község nívódíjat kapott.
A meglepően szép épület látványán fellelkesedve nyitnék be a faluházba, ám próbálkozásom hasztalan: a vörösfenyő ajtók nem engednek. Közelebbről vizsgálva látszik: a nyílászárókat belülről megtámasztották, s az egész nem úgy fest, mintha emberek lennének az épületben. A környék azonban mégsem teljesen kihalt: az impozáns épület mellett megbúvó házacskából idősebb férfi lép elő, s amikor a polgármester holléte felől érdeklődöm, abba a rozzant épületbe vezet, amiből az imént kijött.
2001 ősze óta lehetne a hivatal – az orvosi rendelővel, postával, rendezvényteremmel, klubhelyiséggel és könyvtárral együtt – a szomszédos új épületben is, ám mégsem lehet, mert a faluházat máig sem sikerült befejezni – erősíti meg gyanúnkat a polgármester. Én csak tavaly október óta látom el társadalmi megbízatásban a polgármesteri teendőket, így vannak olyan részletek, amiket nem tudhatok, hiszen az építkezést nem az én időmben kezdték. Annyi bizonyos, hogy az előző önkormányzat 76 millió forintot kifizetett, a teljes költség viszont 101 millió lett volna, majdnem harmincmillió hiányzott az önkormányzat kasszájából. Tavalyelőtt júliusban – pénz híján – a kivitelező Épker Kft. levonult az építési területről. Azóta minden áll, a faluház állapota meg romlik.
Szavait alátámasztandó Nagy Gábor végigvezet bennünket a faluházban, amely belülről korántsem nyújt olyan impozáns látványt, mint kívülről. Közben elmondja, hogy írt ő levelet a belügyminiszternek, meg a pénzügyminiszternek is, s bár kategorikusan nem utasították el, pénz azóta sem érkezett. Ami laikus szemmel nézve is nagy bajnak tűnik. A faluház alsó szintje még csak-csak rendben van, bár a fűtő- és világítótestek szinte teljesen hiányoznak, s a nagyterem padlóját sem fedi más, mint puszta beton. A felső szint állapota viszont valóban siralmas: a tervezett könyvtár, illetve klub helyiségeinek nyoma sincs, helyükön kilógó vezetékek, csövek, madártetemek és döngölt sárpadló. A pénzügyi gondok nyomába eredve Kiss Mihályhoz, a Tákost 2002 októberéig szocialista színekben vezető polgármesterhez jutunk, aki határozottan állítja: a katasztrófavédelem a hunyó: ők mulasztották el a hiányzó harmincmillió átutalását. Ennek okát viszont abban látja, hogy az árvízi helyreállítást végző konzorcium túlzottan drágán dolgozott, s így időnap előtt elfogyott a pénz: nem sikerült minden munkát befejezni. A katasztrófavédelem illetékesei szerint viszont ez a megközelítés szakmailag nem állja meg a helyét: az árvizes területeken ugyanis olyan házalapot kellett csinálni, ami önmagában egymillióval drágította a kivitelezést, s ráadásul ki kellett építeni az ugyancsak többletköltséggel járó zárt csatornarendszert is.
Egy magát megnevezni nem kívánó szakértő szerint a tákosi faluház pénzügyi gondjaihoz helyi szabálytalanság is hozzájárult: olyan épületeket (például orvosi rendelőt és orvosi lakást) is építettek az árvízi pénzből, amelyek nem szerepeltek a kárlistán, s így nem is volt rájuk fedezet. Kozári László, az árvízi helyreállítás záró kormányrendeletének végrehajtásáért felelős katasztrófavédelemnél szolgáló ezredes a tákosi faluházgondok kapcsán úgy nyilatkozott: az önkormányzat mindenképpen hibázott, mert túlzottan magas önerőt vállalt a beregi helyreállítási alaphoz benyújtott pályázatában. A 12 millió forintos büdzsével rendelkező kisközség 2001. évi pályázatában ugyanis 80 millió forintos önrész szerepel, s ez nyilvánvalóan meghaladja a tákosiak teherbírását. Ennek ellenére az ezredes úgy véli: egy-másfél hónapon belül tudnak némi pénzt juttatni a faluház befejezésére. Hogy mennyit, az egyelőre nagy kérdés. Információink szerint ugyanis az önkormányzati helyreállításra felhasználható pénzmaradvány nem több, mint 40 millió forint – s erre Tákos mellett más települések is pályáznak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.