Le Abu Mazen kormányával! – festették fel a magukat az al-Aksza Mártírjainak Brigádjaihoz tartozónak valló fiatalok Jasszer Arafat palesztin elnök ramalláhi irodájának külső falára. Annál az ajtónál díszeleg a felirat, ahol a Mahmúd Abbász néven is ismert miniszterelnök bevonult a minap az államfőhöz. Az említett szervezet egyébként az Arafat vezette Fatah mozgalomhoz kötődik; sokan az ilyen jelzéseket is akként értékelik, hogy a két politikus között lassan kenyértörésre kerül sor.
A miniszterelnök első száz napját értékelő parlamenti ülésen azonban Mahmúd Abbász – szokásához híven – kiállt főnöke mellett, s újfent annak börtönből való elengedését követelte, ám elismerte, vannak problémák a kormányban. Korábban Nabíl Saat palesztin külügyminiszter lapunknak azt mondta, nem várható el, hogy egy háborúban álló „kváziország” áttérése az elnöki rendszerről a miniszterelnökire zökkenőmentesen menjen végbe. Persze nem szabad elfelejteni, Abbász beiktatása sem volt problémamentes, a hatalmi körök, amelyek a kormányfő és az elnök körül csoportosulnak, azóta is belső harcot folytatnak. Ennek ellenére Arafat mégis olyan szimbólum, akit nem lehet egykönnyen elmozdítani helyéről, Abbásszal viszont más a helyzet. Ugyanakkor valószínű, hogy a száznapos miniszterelnök nem távozik a kormány éléről, mivel nem véletlenül választotta őt Arafat a kényes pozícióba. Úgy tűnik, hogy csak egy természetellenes helyzetben levő demokrácia gyermekbetegségeiről van szó, amelyeket rendesen feltupíroz az amerikai és az izraeli, ennélfogva az egész világ médiája.
A nagy felfordulás ugyanis sokat segít a zsidó államnak, amely értelemszerűen a legtöbbet akarja kihozni a békefolyamatból. Az útiterv megmaradása esetén minél több földet, vizet, stratégiai pontokat akar magánál tartani, nehogy veszélyes legyen rá nézve a jövendő palesztin állam. Ám Izrael egyelőre azt próbálja bebizonyítani, hogy Arafat továbbra is túlságosan erős ember, így távoznia kell az országból. Ez azonban rizikós vállalkozás, nem valószínű, hogy a terv mellett kiállnának a nyugati hatalmak. Abban azonban biztos lehet Arafat, hogy amíg nincs palesztin állam, nem fenyegeti veszély pozícióját a nemzet első számú vezetőjének tisztségében.
Gulyás Gergely: A háborús veszély nagyobb, mint valaha