Tízezer forint lesz az eddig ingyenes kúra ára

Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) szeptembertől csak azokkal a gyógyfürdőkkel köt finanszírozási szerződést, amelyek az eddig ingyenes gyógyászati kezelésekért térítési díjat kérnek a betegektől. Térítési díj szedésére a jogszabály már 2000 óta lehetőséget ad a fürdőknek, ám azok többnyire mégsem éltek vele. Joggal tartottak ugyanis attól, hogy a szegényebb pacientúra nem tudja majd megfizetni a kúránként akár tízezer forintot is elérő „beugrót”.

2003. 09. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kúra megfizettetését előíró diktátumot először májusban tárta a gyógyfürdők igazgatói elé az OEP, arra reagálva, hogy a fürdők kimutatták: a társadalombiztosítás (tb) által minimum 85 százalékban finanszírozott kezelések támogatása csak ötven százalékban fedi a valós költségeket. A nagy különbség oka abban rejlik, hogy a tb-támogatások összegét négy éve nem emelték. Az OEP végül is elismert egy 35 százalékos költségnövekedést, ám ebből csak 21 százalékot hajlandó kifizetni. A többit kénytelenek a betegekre hárítani a gyógyfürdők, ellenkező esetben nem köt velük szerződést az OEP. A több fürdőigazgató által is betegellenesnek minősített szerződést első körben nem minden fürdővezető írta alá, ám a napokban ők is beadták a derekukat. A Pénzügyminisztérium ugyanis addig nem volt hajlandó tárgyalni a 20 százalékos emelés fedezetének előteremtéséről, amíg minden gyógyfürdő kötelezettséget nem vállalt a díjszedésre.
Az egészségbiztosító és a Pénzügyminisztérium diktátuma nem más, mint zsarolás, amivel az ország szegényebb vidékein lévő gyógyfürdőket lehetetlen helyzetbe hozzák – foglalja össze röviden a térítési díj kényszerbevezetésével kapcsolatos véleményét Fazekas Lajos, a Debreceni Gyógyfürdő igazgatója. – Az intézkedés hatását az illetékesek nemigen gondolhatták végig, hiszen a mozgásszervi betegségeket gyógyító kezelésekre többnyire éppen az alacsony jövedelműeknek és a nyugdíjasoknak van szükségük, s tőlük aligha lehet elvárni, hogy az évente többször is esedékes kúrákra tízezreket áldozzanak. Mi igyekeztünk nagyon szerény térítési díjat megszabni: szeptember végétől kezelésenként száz forintot kérünk, de egy kúra esetében még ez is felmegy 4500-5000 forintra, ami a 30 ezer forintos nyugdíjból megfizethetetlen – vélekedik az igazgató, aki amiatt is aggódik, hogy a betegszám-csökkenés létszámleépítést is magával vonhat a közeljövőben.
Fazekas Lajos ellenkezése teljesen érthető, hiszen – szemben a külföldiek által látogatott dunántúli fürdőkkel, ahol a pacientúra túlnyomó részben önköltséges kezeléseket vesz igénybe – a Debreceni Gyógyfürdő betegeinek 56 százaléka tb-támogatott kezelésre jogosult, az árbevételben pedig 86 százalékot képvisel a kezelésekért kiutalt tb-támogatás.
A Sárvári Gyógyfürdőben augusztus elsejével vezették be a térítési díjat – tudtuk meg Vörös Imre igazgatótól. Kezelésenként maximum 150 forintot szednek, így a kúraszerű kezelések után fizetendő összeg eléri a hatezer forintot. Az igazgató a díj bevezetésének, illetve a fürdőlátogatásban tapasztalható ciklikusságnak tulajdonítja, hogy a vendégszám ebben a gyógyfürdőben negyven százalékkal csökkent. Ennek ellenére úgy látja, van haszna is a térítési díjnak, mert hatására csökkent az üresjáratok száma. A fizető beteg ugyanis ha bejelentkezik az adott kezelésre, igénybe is veszi azt. A sárváriak egyébként hasonló helyzetben vannak, mint a debreceniek: a tb-finanszírozott pacientúra aránya nyolcvanöt százalékos, az árbevételen belül pedig nyolcvan százalékot képvisel a tb-finanszírozás.
A Zalakarosi Gyógyfürdőben szintén július elseje óta kérnek térítési díjat a tb-beutaltaktól. Kezelésenként 100 forintot fizet a beteg: ennyivel emelték a fürdőbelépők díját, s ennyit kérnek a kádfürdő igénybevételéért, illetve a víz alatti és a gyógymasszázsért is. A többi kezelésre – gyógytornára, súlyfürdőre – egyelőre nem vezettek be térítési díjat. Amint azt Horváth Vencel igazgatótól megtudtuk, az emelés csak a betegek töredékét érinti, mert a dunántúli fürdő árbevételéből mindössze 11-15 százalékot képvisel a tb-finanszírozott betegek aránya. A kötelező térítési díjnak mégsem örülnek, mert hosszabb távon szeretnék ezt a profilt is bővíteni.
– A Hajdúszoboszlói Gyógyfürdőben már július elejétől térítési díjat fizetnek azok a betegek, akiknek kezelését a tb finanszírozza – mondja Czeglédi Gyula igazgató. – Az egyhetes kúráért 1800, a kéthetesért 2400, a háromhetesért pedig 2800 forintot kell fizetni. A díj alkalmazása eddig nem vetette vissza a vendégforgalmat, ám félő, hogy a jogszabályban előírt 15 százalék bevezetése már azzal a veszéllyel jár, hogy csökken a tb által finanszírozott kezelések száma. Ez pedig bennünket is kellemetlenül érinthet, hiszen a támogatott kúrák aránya itt is kilencven százalék körül mozog. Az árbevételben nem képviselnek ilyen magas arányt, mégis attól kell tartani, hogy a tízezer forint körüli térítési díj nagyon sok embernek megfizethetetlen lesz.
A kötelező térítési díj intézményének finoman szólva is diktatórikus bevezetéséről megkérdeztük Okolicsni Emíliát, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár megbízott főosztályvezetőjét is, aki úgy vélte: a gyógyfürdők támogatásának csaknem huszonegy százalékos emelése a maximum, ennél többet az egészségbiztosítási kassza nem bírna el, így elkerülhetetlen, hogy a betegek is részt vállaljanak a költségek viseléséből. A megbízott főosztályvezető szerint a tizenöt százalékos térítési díj előírása nem hozza lehetetlen helyzetbe a szegény betegeket sem, mert a kúránként tízezer forintos térítési díjjal csak a nagy, külföldiek által is látogatott gyógyfürdőkben kell számolni. A honi betegeknek pedig nem feltétlenül kell ezeket választaniuk: igénybe vehetik a kezeléseket a kis, helyi gyógyfürdőkben is, ahol a költségek jóval alacsonyabbak. Az ellátás színvonalát ugyanis a különböző finanszírozás ellenére mindenütt egyformán garantálni kell. Ha a kis gyógyfürdők ezt nem tudják teljesíteni, kikerülnek a tb által finanszírozott körből – fejtette ki a megbízott főosztályvezető.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.