Csonka katonai titkosszolgálatok

A Katonai Felderítő Hivatalnál harminc-, a Katonai Biztonsági Hivatalnál tizenöt százalékos leépítést hajtanak végre – tudta meg lapunk. Az ellenzék szerint ez az ország nemzetbiztonsági helyzetének súlyos romlását eredményezheti, a kormánypártok viszont úgy tartják: a NATO-együttműködéssel megőrizhető a Magyar Köztársaság biztonsága.

2003. 10. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Értesüléseink szerint a Katonai Felderítő Hivatalnál (KFH) mintegy harminc-, a Katonai Biztonsági Hivatalnál (KBH) csaknem tizenöt százalékos leépítést hajtanak végre.
Ez azt jelenti, hogy a KFH állományából több mint háromszáz, a KBH-tól közel ötven munkatársat küldenek el. Mint ismert, a KFH a külső katonai felderítéssel, a KBH a belső elhárítással foglalkozik. Lapunk úgy tudja, az elbocsátottak között diplomás, nyelveket beszélő szakemberek is vannak, akiktől néhány esetben a kedvezményes nyugdíjkorhatár elérése előtt válnak meg, így csak fegyveres testületeknél dolgozhatnak a közeljövőben, hogy megkapják nyugdíjuk teljes összegét.
Simicskó István (Fidesz) megkeresésünkre porhintésnek nevezte, hogy Juhász Ferenc honvédelmi miniszter szerint a drasztikus létszámcsökkentések nem veszélyeztetik az ország biztonságát, mert elsősorban a hagyományos rádiófelderítéssel foglalkozóknak mondanak búcsút. Az elbocsátott munkatársak helyet kapnak a civil szolgálatoknál, a rendőrségnél vagy a büntetés-végrehajtásnál. A képviselő szerint a szolgálatoktól elküldött emberek nagy része az utcára kerül. Simicskó István érthetetlennek tartja, hogy amikor a honvédelmi tárca vezetője rendszeresen azt nyilatkozza, a jövőben kulcsfontosságú a terrorizmus elleni küzdelem, csökkenti a létszámát és költségvetését a katonai titkosszolgálatoknak, amelyeknek többek között a terrorcselekmények elhárításához szükséges információk megszerzése lenne a feladatuk. Tájékoztatása szerint a Fidesz az ügyben módosító indítványokat nyújtott be a költségvetéshez, mert a leépítésekkel még szinten sem tudják tartani a szolgálatok tevékenységét. Miközben a miniszter erősebb, ütőképesebb hadseregről beszél, a háttérben Magyarország biztonságát teszik kockára – jelentette ki lapunknak a képviselő, aki szintén úgy tudja, hogy takarékossági okokból főként a kiemelt, korkedvezményes nyugdíj előtt álló fiatal diplomásokat küldik el, miközben számos nyugállományú főtiszt megtarthatja állását a szolgálatoknál. A fiatal szakemberek ugyanakkor a képviselő szerint nehezen találják meg helyüket a polgári életben, és titokgazdaként nehezen élhetnek panasszal az ügyükben. A Honvédelmi Minisztérium kényszerhelyzet elé állította a katonai titkosszolgálatokat, emiatt olyan fiatal tiszteket is elbocsátanak, akiknek a munkáját a NATO is elismerte – közölte Simicskó István, aki szerint a leépítés miatt csökkenhet a szolgálatok hírigénye, és kevesebb operatív tevékenységi kör marad meg, amely óhatatlanul az ország biztonsági helyzetének romlásához vezet.
Karsai Péter (MDF) szintén úgy véli: hogy a KFH-nál és a KBH-nál történő leépítések miatt romlani fog Magyarország nemzetbiztonsági helyzete. Amíg a szomszéd országokból nem kaptunk olyan híreket, hogy ott is létszámot csökkentenének a katonai felderítőknél, addig nekünk is meg kellene tartani a szolgálatok munkatársait – mutatott rá a képviselő. Karsai Péter szerint különösen fontos a felderítés például Szerbia irányába, hiszen az ország még hosszú ideig nem lesz tagja az észak-atlanti szövetségnek. A politikus úgy tudja, hogy csak tíz- százalékos létszámcsökkentést tervezett a kormány a szolgálatoknál, ezért megdöbbentőnek tartja az összességében közel negyvenöt százalékos leépítést. Szerinte a biztonsági helyzet romlása várható, mert az elbocsátásokkal párhuzamosan csökkenteni kell majd a szolgálatok feladatait is.
Szerintem nem csökken Magyarország biztonsága a szolgálatoknál történő létszámcsökkentésekkel, hiszen beléptünk egy katonai szövetségbe, ahol együttműködnek a felderítők – közölte lapunkkal Eörsi Mátyás (SZDSZ). A kisebbik kormánypárt képviselőjének véleménye szerint a NATO-ban bizonyos feladatokat átvesznek a szövetségeseink, és a magyar kormány a leépítésekről is egyeztethetett a NATO szakembereivel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.