Nyolcvan fiatal operatív tisztet is elküldenek a Katonai Felderítő Hivataltól (KFH), jelentős részük román és szlovák nyelvből rendelkezik felsőfokú végzettséggel – tudta meg lapunk. Katonai források szerint ez azt jelentheti, hogy a nem éppen magyarbarát nemzetiségi politikát folytató határ menti országok felé megszűnik a komoly felderítés, mondván: ezek az államok a közeljövőben úgyis NATO-tagok lesznek, így nincs szükség a feléjük irányuló hírszerzésre. Információink szerint a KFH-nál összesen 310 embert küldenek el, akik zöme 25 és 35 éves kor közötti, több diplomával és felsőfokú nyelvvizsgával rendelkező tiszt. Ezeknek az embereknek kevesebb mint tíz százaléka tud a későbbiekben elhelyezkedni, mert a Juhász Ferenc honvédelmi miniszter által nemrég lehetséges befogadó szervezetekként említett rendőrségnél és civil szolgálatoknál létszámstop van. Az elküldött alkalmazottaknak ugyanakkor december 15-ével megkezdődik a felmentési idejük, ha nem tudnak más fegyveres szervnél elhelyezkedni. Az elbocsátottak visszakerülnek a honvédség állományába, és egy-másfél millió forintos végkielégítést kapnak. Mivel az alkalmazottaknak legfeljebb tíz-húsz százaléka tud elhelyezkedni a szakmájában, a leépítés több száz millió forintjába kerülhet a szaktárcának.
Az operatív tisztek közül elküldött embereket ugyan köti a titoktartási kötelezettség, de sokan közülük nagy összegű lakáskölcsönöket vettek fel, többgyermekes családapák, így a szakemberek nem zárják ki, hogy a magánszféra alvilági területein, a feketegazdaságban keresnek megélhetést, ahol felhasználhatják korábbi kapcsolataikat.
Lapunk úgy tudja, a leépítés hasonlóan folyt a Katonai Biztonsági Hivatalnál (KBH) is, amely a belső elhárítással foglalkozik.
Az elbocsátásra ítélt beosztottaknak szóltak egy kormányhatározatról és egy miniszteri átiratról, amely tízszázalékos költségcsökkentést ír elő, de a felmondások listáját információink szerint a hivatal állította össze. A KBH 339 munkatársából 49-nek mondtak búcsút. Értesüléseink szerint az elküldöttek nagy része ennél a szolgálatnál is aktív, többdiplomás és nyelvvizsgával rendelkezik, miközben vezető beosztásban alacsonyabban kvalifikált, nyugállományú főtisztek ülnek. Egy neve elhallgatását kérő informátorunk szerint a hivatalban olyan összefonódások tapasztalhatók, amelyek miatt az is előfordulhatott, hogy az egyik főtiszt nevelt fiát nemrég felvették a hivatalhoz, holott már tudták, hogy leépítéseket kénytelenek végrehajtani a forráselvonás miatt. Forrásunk szerint más visszásságok is tapasztalhatók a hivatalnál, például jelenleg nyolc főt foglalkoztatnak az oktatási főosztályon, pedig ebben az évben nem is indítottak tanfolyamot a szolgálatnál, és nem volt arányos leépítés a humán főosztálynál, valamint a gazdasági igazgatóságon sem.
A HM kommunikációs főigazgató-helyettese, Bocskai István úgy nyilatkozott: a hivatal létszámleépítésében minden esetben elsődleges szempont a további alkalmazhatóság, és nem játszik szerepet, hogy ki nyugdíjas, vagy ki áll nyugdíj előtt, és milyen az iskolai végzettsége.
A hivatal munkatársait – akiknek folyamatosan vizsgálják a társszolgálatokhoz történő, illetve a honvédségen belüli áthelyezhetőségét – nem bocsátják el, hanem nemzetbiztonsági jogviszonyuk szűnik meg, majd visszakerülnek a Magyar Honvédség állományába. A szaktárca nem nyilatkozik arról, hogy pontosan hány embert érint a leépítés, és hogy bizonyos országok felé megszűnik-e a hírszerzés, mert ez államtitoknak számít.
***
Létszámcsökkentés a légierőnél. Az elkövetkezendő tíz évben jelentősen csökkentik a légierő létszámát is, hogy növelhessék a pilóták évi repült óráinak számát – jelentette be Szenes Zoltán vezérkari főnök a NATO déli régiójához tartozó légierő-parancsnokok tegnap kezdődött kétnapos konferenciájának sajtótájékoztatóján. Beszámolója szerint elsősorban a különböző szervezeteknél lévő pilótabeosztásokat csökkentenék majd a jövőben, ugyanis ezek a katonák csak néhány órát repülnek évente. Balogh Imre vezérőrnagy, a magyar légierő parancsnoka elmondta: a tervek szerint arra törekszenek, hogy a készültségi szolgálatot adó pilóták évente legalább 180 órát tudjanak majd repülni.
Napi balfék: Magyar Péter újabb árulót talált!