Fennáll a veszélye a bizonyítékok megsemmisítésének – áll a két Hajdú-Bihar megyei főrendőr, K. János rendőr alezredes és R. Gyula rendőr ezredes előzetes letartóztatását elrendelő határozatban. Az indoklás szerint azért is szükséges a gyanúsítottak fogva tartása, mert jelenlétük a vizsgálat során csak így biztosítható.
A debreceni bíróság a fogva tartás helyéül a fővárost jelölte meg, ezért a két főrendőrt még szombaton átszállították Budapestre. A gyanúsítottak és ügyvédeik a döntést megfellebbezték, így a gyanúsítottak fogságban maradnak a megyei bíróság döntéséig, amely a hét közepére várható – tájékoztatta lapunkat Balla Lajos, a bíróság büntetőkollégiumának vezetője.
A gyanúsítottak tevékenységét hosszú ideje figyelik a rendőrség belbiztonsági szervei. A titkos vizsgálatban összegyűlt adatok szerint a két főtiszt az elmúlt három évben két tucatszor lépte túl hatáskörét, többnyire azért, hogy jogtalan előnyöket biztosítsanak baráti körüknek, illetve maguknak. A vizsgálat e megállapítását rendőrségi körökhöz közel álló hírforrásunk úgy kommentálta, hogy K. János lebuktatása nem lepett meg senkit: vadásztársaságokhoz, a gazdasági elit szabályokat kevéssé tisztelő köreihez fűződő kapcsolatai ismertek voltak, ám R. Gyula esetében ilyesmit senki nem feltételezett. A bűnlajstromon K. János esetében nyolcrendbeli hivatali visszaélés, kétrendbeli vesztegetés és bűnsegédként elkövetett lőfegyverrel való visszaélés szerepel. R. Gyulát kétrendbeli hivatali visszaéléssel, kötelességszegéssel elkövetett vesztegetéssel és egyrendbeli csalás kísérletével gyanúsítják. A szövevényes ügyben vizsgálják egy kilencezer négyzetméter alapterületű rendőrségi ingatlan sorsát is, amit húszezer forintért vett bérbe az egyik vezető, oly módon, hogy még az áramszámlát is a rendőrség fizette.
Az ügyet akkor hozta nyilvánosságra a Fővárosi Főügyészség, amikor éppen exlex állapot volt a Hajdú-Bihar Megyei Rendőr-főkapitányságon: Halmosi Zsolt még nem volt, Sutka Sándor pedig – Veszprém megyébe vezénylése miatt – már nem volt vezetője a főkapitányságnak. Mivel a visszaélések Sutka Sándor főkapitánysága idején történtek, az ő szerepét is vizsgálják, ám eddig terhelő adatok nem merültek fel személyére nézve. Az a tény, hogy az ügy kipattanása előtt elvezényelték a megyéből, a magát megnevezni nem akaró rendőrségi informátorunk szerint két dologra utalhat: vagy nem akarták kellemetlen helyzetbe hozni, vagy tartottak attól, hogy jelenléte akadályozza a nyomozást. Érdekes, hogy a főrendőrök alig fél évvel ezelőtt jelentősen előreléptek a ranglétrán: Lamperth Mónika belügyminiszter tavasszal K. Jánosnak főtanácsosi címet adományozott, R. Gyulát pedig alezredesből ezredessé léptették elő.
Napi balfék: Itt van Magyar Péter üzenete a nézőknek!