Előzetesben a két főrendőr

Előzetes letartóztatásba helyezte és a fővárosba szállíttatta a Hajdú-Bihar Megyei Rendőr-főkapitányság két főtisztjét szombaton a Debreceni Városi Bíróság. A múlt csütörtökön őrizetbe vett K. János közbiztonsági igazgatót – akinek a belügyminiszter tavasszal rendőr-főtanácsosi címet adományozott – és az ezredessé előléptetett R. Gyula gazdasági igazgatót többrendbeli csalással és hivatali visszaéléssel gyanúsítják.

2003. 10. 12. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fennáll a veszélye a bizonyítékok megsemmisítésének – áll a két Hajdú-Bihar megyei főrendőr, K. János rendőr alezredes és R. Gyula rendőr ezredes előzetes letartóztatását elrendelő határozatban. Az indoklás szerint azért is szükséges a gyanúsítottak fogva tartása, mert jelenlétük a vizsgálat során csak így biztosítható.
A debreceni bíróság a fogva tartás helyéül a fővárost jelölte meg, ezért a két főrendőrt még szombaton átszállították Budapestre. A gyanúsítottak és ügyvédeik a döntést megfellebbezték, így a gyanúsítottak fogságban maradnak a megyei bíróság döntéséig, amely a hét közepére várható – tájékoztatta lapunkat Balla Lajos, a bíróság büntetőkollégiumának vezetője.
A gyanúsítottak tevékenységét hosszú ideje figyelik a rendőrség belbiztonsági szervei. A titkos vizsgálatban összegyűlt adatok szerint a két főtiszt az elmúlt három évben két tucatszor lépte túl hatáskörét, többnyire azért, hogy jogtalan előnyöket biztosítsanak baráti körüknek, illetve maguknak. A vizsgálat e megállapítását rendőrségi körökhöz közel álló hírforrásunk úgy kommentálta, hogy K. János lebuktatása nem lepett meg senkit: vadásztársaságokhoz, a gazdasági elit szabályokat kevéssé tisztelő köreihez fűződő kapcsolatai ismertek voltak, ám R. Gyula esetében ilyesmit senki nem feltételezett. A bűnlajstromon K. János esetében nyolcrendbeli hivatali visszaélés, kétrendbeli vesztegetés és bűnsegédként elkövetett lőfegyverrel való visszaélés szerepel. R. Gyulát kétrendbeli hivatali visszaéléssel, kötelességszegéssel elkövetett vesztegetéssel és egyrendbeli csalás kísérletével gyanúsítják. A szövevényes ügyben vizsgálják egy kilencezer négyzetméter alapterületű rendőrségi ingatlan sorsát is, amit húszezer forintért vett bérbe az egyik vezető, oly módon, hogy még az áramszámlát is a rendőrség fizette.
Az ügyet akkor hozta nyilvánosságra a Fővárosi Főügyészség, amikor éppen exlex állapot volt a Hajdú-Bihar Megyei Rendőr-főkapitányságon: Halmosi Zsolt még nem volt, Sutka Sándor pedig – Veszprém megyébe vezénylése miatt – már nem volt vezetője a főkapitányságnak. Mivel a visszaélések Sutka Sándor főkapitánysága idején történtek, az ő szerepét is vizsgálják, ám eddig terhelő adatok nem merültek fel személyére nézve. Az a tény, hogy az ügy kipattanása előtt elvezényelték a megyéből, a magát megnevezni nem akaró rendőrségi informátorunk szerint két dologra utalhat: vagy nem akarták kellemetlen helyzetbe hozni, vagy tartottak attól, hogy jelenléte akadályozza a nyomozást. Érdekes, hogy a főrendőrök alig fél évvel ezelőtt jelentősen előreléptek a ranglétrán: Lamperth Mónika belügyminiszter tavasszal K. Jánosnak főtanácsosi címet adományozott, R. Gyulát pedig alezredesből ezredessé léptették elő.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.