Hat százalék

2003. 10. 05. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ünnepli magát a munkaügyi kormányzat. A szaktárca vezérkara úton-útfélen dicsekszik a nyár végi, kora őszi munkanélküliségi ráta mértékével, amely immár hónapok óta tartósan 6 százalék. Burány Sándor munkaügyi miniszter, illetve Csizmár Gábor politikai államtitkár szerint ez az adat kiemelkedően jó, sőt az európai uniós átlag alatt van.
Való igaz: az EU legerősebb gazdaságában, Németország nyugati részén a munkanélküliség mértéke 8 százalék, ám a keleti részek egyes körzeteiben ennél jóval nagyobb: a 20 százalékot is megközelíti. Olaszországban sem kedvező a helyzet, a taljánoknak ugyanis évek óta nem sikerül 10 százalék alá vinni a mutatót, míg a szomszédos Ausztriában a legfrissebb tanulmányok szerint 7 százalékra ugrott fel az arányszám.
Első pillantásra akár örülhetnénk is ennek a kormányzati bravúrnak, ám érdemes a számok mögé tekinteni. Hazánkban relatíve azért alacsonyobb a munkanélküliség a fejlett országokhoz képest, mert elképesztően alacsony az aktivitási ráta. Míg Németországban és Ausztriában a munkaképes lakosság 65-70 százaléka dolgozik, nálunk ez az arány alig haladja meg az 50 százalékot. A mintegy 10 millió állampolgárból még négymillió sem dolgozik. Így több százezres már a kényszernyugdíjasok, a háztartásbeliek, a hivatásos anyák, a feketemunkások, valamint a rokkantsegélyen élők tábora, továbbá egyes térségekben nem tudni, hogy mi van emberek ezreivel. Tudniillik aki nem regisztráltatja magát, továbbá nem köt szerződést elhelyezkedése érdekében a közvetítő irodákkal, gyakorlatilag kiesik a rendszerből. Paradoxon, de így javul a statisztika. Hiába mutat ki tehát a kormányzat alá tartozó Állami Foglalkoztatási Szolgálat viszonylag elfogadható adatot, ami egyébként az Orbán-kabinet idején kedvezőbb volt, hiszen a polgári kormány 5-5,2 százalékos munkanélküliségi rátát produkált. A jelenlegi helyzet viszont csak a fizetendő segélyeket mérsékli, ugyanakkor a tétlenség miatt kieső adóbevételt például semmi sem pótolja. A baloldali kormánynak ideje volna tehát felismernie, hogy a segélyek osztogatása, a szociális kiadások emelése helyett az aktivitási rátát kellene növelni.
A szocialisták mellesleg azt ígérték, hogy ha hatalomra kerülnek, összesen 400 ezer új munkahelyet teremtenek, s az új állások mérséklik majd a regionális különbségeket. Hol tart ma időarányosan a folyamat? Nos, a gyárbezárások, létszámleépítések okozta feszültségek már a legfejlettebb nyugat-dunántúli régióban is érezhetők. Ki hitte volna egy-két éve, hogy Körmend, Vasvár és Szentgotthárd térségében állami pénzek járulnak majd hozzá az elhelyezkedési lehetőségek javításához? De gond van az ország motorjának tekintett Székesfehérvárott is, ahol ugyancsak folyamatosan nő a regisztrált állástalanok száma. És sajnálatos tény, de igaz: Borsod-Abaúj-Zemplén továbbra sem tud kikerülni az ördögi körből. Az északkeleti megye egyes régióiban 20 százalékos a munkanélküliségi ráta. Uniós csatlakozásunk révén pedig azt sem lehet szó nélkül hagyni, hogy amíg nincs pontos adat a magyar munkaerő esetleges nyugat-európai lehetőségeiről, migrációjáról, addig Brüsszel Magyarországon igényt tart 70–90 ezer bürokrata elhelyezésére.
Hogy lehet-e örülni a 6 százalékos munkanélküliségi rátának, valamint illik-e dicshimnuszt zengedezni arról, milyen kevés az állástalan ember az országban, nos, ezt a kérdést Buránynak és Csizmárnak kellene feltennie. Olyan helyen, ahol valószínűleg még életükben nem jártak. Miskolcon, a munkaerő-közvetítő irodában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.