Tudták, hogy elkerülhetetlen a paksi atomerőmű gőzfejlesztőinek tápvízkollektor-cseréje, mert az alkatrészek kilyukadhatnak, a Horn-kormány idején mégis úgy döntöttek, hogy leállítják a csereprogramot – ismerte el Kocsis István, az erőmű vezérigazgatója a vizsgálóbizottság tegnapi ülésén.
Kocsis szerint a vezetők abban bíztak, hogy hosszabb idő múlva következik csak be az alkatrészek meghibásodása. Megerősítette azt is, hogy az erőmű későbbi vezetése kényszerpályára került a cserék elhalasztása miatt, és a katasztrófa megakadályozása érdekében azonnal lépnie kellett. A cserét végző dolgozók érdekében megkezdett sugármentesítéshez azonban a vegyszeres módszert alkalmazták. A tömeges dekontaminálás viszont lerakódásokhoz vezetett, és emiatt a fűtőanyag-kazetták tisztítására kényszerült az erőmű, a tisztítóberendezés pedig súlyos üzemzavart okozott – fejtette ki a vezérigazgató. Kocsis állította, hogy a cégdokumentumokból nem derült ki számára a cserék elhalasztásának oka, de ígéretet tett arra, hogy az ezzel kapcsolatos iratokat a bizottság írásbeli kérdésére átadják majd. Ígérete szerint a bizottságnak dokumentumokkal szolgálnak arról is, hogy az erőműben ki döntött az üzemzavart okozó berendezés elvi engedélykérelméről. Rónaky József, az Országos Atomenergia Hivatal vezérigazgatója elismerte, hogy az elvi engedélyezés során főként a vegyészeti szempontokat vizsgálták, mint a tisztítótartály műszaki paramétereit, így nem tudták, hogy milyen hiányosságai voltak a berendezésnek.
A vizsgálóbizottság mai ülésén tovább folyt az érthetetlen titkolózás és a mellébeszélés Paks ügyében – közölte Koltai Tamás a Fidesz nevében.
Magyar Péterék hazudtak a rendezvényük költségeiről