Járai: A spekuláció ellen is jó az euró

A gazdaság mai helyzetéből nem következik, de fegyelmezett költségvetési politikával elérhető, hogy Magyarország 2008-ban csatlakozzon az eurózónához, ami egyaránt érdeke a munkaadóknak és a munkavállalóknak – mondta Járai Zsigmond jegybankelnök tegnapi debreceni előadásán.

2003. 10. 15. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Járai Zsigmond a közös pénz mellett érvelve kifejtette: az eurózóna bevezetését követően Magyarország nem lesz kitéve a spekulációs nyomásnak, és kedvezőbbek lesznek a hitelfeltételi kondíciók is, mert nem érvényesül majd a kis valutákkal szemben alkalmazott kamatfelár. Kérdésünkre válaszolva elmondta, az euró bevezetéséig a gazdaságnak szembe kell néznie a forint elleni spekuláció nyomásával, és számolnia kell azzal, hogy a gyors megtérülésben érdekelt pénztőke kihasználja az euró és a forint kamata közötti – jelenleg hétszázalékos – különbséget. Ennek ellenére Járai Zsigmond nem tart attól, hogy a januárihoz hasonló mértékű támadás éri majd a forintot, illetve úgy véli, hogy ez megfelelő gazdaságpolitikával kivédhető.
Az infláció kapcsán hangoztatta: ahhoz, hogy az eurózónához csatlakozzunk, 2006– 2007-ben három százalék alatti inflációt kell produkálnia az országnak.
Az állami szektor jelentős mértékű béremelései, amihez a vállalkozások is csatlakoztak, az importárak növekedése, illetve az áfaemelés miatt az idei infláció is magasabb lesz a tervezettnél, jövőre pedig 6,5 százalékos inflációval kell számolni. Az MNB számításai szerint azonban 2004 végére kiegyenlítődnek az említett hatások, és 2005-ben már alacsonyabb infláció tervezhető, ám hogy mekkora, azt a jegybank a kormánnyal közösen kívánja meghatározni. Járai megismételte, a 255–260 forint közötti euróárfolyam tarthatónak tűnik, és közelít az egyensúlyi árfolyamhoz. Rámutatott: 1995-ben a Bokros-csomag részeként gazdaságélénkítési céllal történt jelentős forintleértékelés, azonban az ebből szerzett versenyelőny egy év alatt elveszett.
A jegybankelnök szerint jelenleg egy hasonló lépés versenyelőnye három hónap alatt elveszne. Ugyanakkor nem tűnik célszerűnek az sem, hogy az áfaemelés mértékét az árfolyam erősítésével ellensúlyozza a Nemzeti Bank.
Az euró bevezetésének másik feltételéről, az államadósság leszorításáról szólva elmondta: 2000-ben az adósság 52 százalék volt, most viszont 58, vagyis közelíti a maastrichti kritériumokban meghatározott kritikus hatvanszázalékos határt. Az utóbbi két évben a belső államadósság, – ami összességében 10,6 ezer milliárd forint – több mint 2000 milliárd forinttal nőtt, amiből 1600 milliárd a tavalyi évhez köthető.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.