Bugarszki Zsolt szociális munkás lapunknak elmondta: a 40-45 vendéget befogadó, a publikum számára nyitott kávézóban a színház munkatársa, egy pszichiáter és egy szociális munkás mellett két megváltozott munkaképességű pszichiátriai beteg is dolgozik majd. Kezdetben részmunkaidőben, és csak egyszerűbb feladatokat kapnak, például szórólapokat osztanak, és tisztán tartják az asztalterítőket. Ennél nehezebb feladatokat csak akkor kell megoldaniuk, ha mindezeket jól teljesítik. A szakember hozzáfűzte: az ilyen emberek leginkább attól szenvednek, hogy a betegségüket kísérő stigmák miatt nem találnak munkát, elszigetelődnek, gyakori, hogy évekig nem merik elhagyni lakásukat, és igen hoszszú időbe telik, amíg egyáltalán munkavállalásra mernek gondolni.
A kávézó viszont védettséget biztosít nekik, hiszen a pultosként dolgozó szakemberek kísérik végig a rehabilitációs folyamatot. Reményeik szerint egy év elteltével ezek az emberek már önállóan is képesek lesznek dolgozni, sőt piaci körülmények között is elhelyezkedhetnek majd.
Bár a kávézó két részmunkaidőssel indul, apránként tíz-tizenöt újabb beteget is bevonnak, akiknek ugyanazokat a lépcsőfokokat kell végigjárniuk. A kávéházat az Astoria Színházi Egyesület és a pszichiátriai betegeknek szolgáltatásokat nyújtó Sotéria Alapítvány tartja fent. A vállalkozás nonprofit, azaz az onnan befolyó összeget a két civil szervezet működtetésére fordítják.
Az ötlet nem egyedi: Prágában például négy éve három ilyen kávéház és egy vegyesbolt működik. A Sotéria munkatársai a cseh minta szerint építették ki programjukat. Statisztikáik szerint egy év múltán a prágai betegek felének sikerült elhelyezkednie piaci körülmények között.
Magyar Péterék hazudtak a rendezvényük költségeiről