Tizenhét környezetvédelmi szervezet, közöttük a Levegő Munkacsoport, a Magyar Természetvédők Szövetsége, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület, a Hulladék Munkaszövetség és a WWF Magyarország tartott demonstrációt tegnap a Miniszterelnöki Hivatal előtt, és petíciót adtak át Medgyessy Péter miniszterelnök számára.
A tüntetők egyik transzparensén téli bakancsot és hóseprűt „kínáltak” a budapestieknek télre az utazásaikhoz való felkészülésre, emlékeztetve a fűtetlen, ritkán járó villamosokra, trolikra, autóbuszokra.
A petícióban, melyet a környezetvédők a kormányfő számára nyújtottak át, azt nehezményezik, hogy szerintük a miniszterelnök környezet- és természetvédelmi kötelezettségvállalásaival, a kormány programjával és az Európai Unió elvárásaival ellentétben a 2004. évi költségvetési törvényjavaslat a környezet állapotának további jelentős romlását vetíti előre. A zöldek úgy tartják, hogy a tömegközlekedés és a vasút gyors leépülésével lehet számolni a jövő évben, ugyanis az állami hozzájárulás lényegesen csökken, a viteldíjak viszont számottevően emelkednek. A jegyek és a bérletek drágulása és a járatritkítások a személygépkocsik még gyakoribb használatára ösztönzi a budapestieket, és ez fokozza az amúgy is egyre növekvő káoszt a közutakon. Az Európai Unió jelenlegi tagállamai ugyanakkor óriási áldozatokkal építik fel – korábban részben lerombolt – színvonalas tömegközlekedésüket, mivel rájöttek, hogy nincs jobb megoldás a mobilitás fenntartására.
A civil szervezetek felhívták a figyelmet arra is, hogy a közösségi közlekedés leépítésével párhuzamosan a kormány a környezetet súlyosan károsító autópályák építésének nagymértékű felgyorsítását tervezi, és erre a jövő évben több mint 300 milliárd forintot irányoz elő. Az autópályák által is gerjesztett gépjármű-forgalom viszont egyre növekvő környezetszennyezéshez és egészségkárosodáshoz vezet, és sok ember számára tragikusan rontja az elérhetőséget. A demonstrálók az Állami Számvevőszék jelentésére hivatkozva petíciójukban állítják: a kormány elhibázott intézkedéseinek egyik oka, hogy sorozatosan semmibe vették a vonatkozó törvényi előírásokat. A jogalkotásról szóló törvényt és a környezetvédelmi törvényt megszegve a javaslatok elkészítése során nem végezték el a szükséges társadalmi-gazdasági és környezetvédelmi elemzéseket. Az alkotmány, a jogalkotásról, a közérdekű adatok nyilvánosságáról és a környezetvédelemről szóló törvény, valamint az aarhusi egyezmény előírásaival ellentétben nem adták meg a szükséges felvilágosítást a lakosságnak, hanem egyoldalú propagandát folytattak. A zöldek hangsúlyozzák: az alkotmányt sértették azzal is, hogy az említett jogszabályok elkészítésekor nem működtek együtt az érintett társadalmi szervezetekkel.
Ausztriai buszbaleset: magához tért a kómából a két túlélő