Önkormányzati túlélőshow

Kritikával illette a területfejlesztésre fordítható jövő évi forrásokat a Fidesz. Mikes Éva képviselő szerint nem lesz több program, csak a feladatok kapnak új nevet. Másfelől az uniós támogatással megvalósítható beruházásokat az önkormányzatok nem lesznek képesek társfinanszírozni. Komoly gond van az intézményfejlesztéssel is, amit az Állami Számvevőszék is kifogásolt. Az EU-támogatások Hivatalánál úgy vélik: náluk minden rendben van, más intézményeknél a felkészültség változó mértékű, de ez sem lesz akadálya a programok megvalósításának. Egyes vélemények – és az ÁSZ elnöke – szerint megjelent a pozícióval való kereskedés.

Csákó Attila
2003. 10. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Semmiképpen sem nevezhető bővülésnek, építkezésnek a jövő évi költségvetés tervezetében szereplő, területfejlesztésre fordítható forrás – nyilatkozta lapunknak Mikes Éva fideszes képviselő Nagy Sándor, a Miniszterelnöki Hivatal (MeH) területfejlesztési politikai államtitkára bejelentésére reagálva. Ismeretes, hogy Nagy Sándor az alábbiakat jelentette be: jövőre mintegy 100 milliárd forint fordítható közvetlenül területfejlesztésre magyar és uniós forrásokból. Szavai szerint 2004-ben 39,2 milliárd forint támogatást nyújt az Európai Unió regionális fejlesztésre, amit 12,6 milliárd forint magyar társfinanszírozás egészít ki. A központi költségvetés emellett várhatóan további 51 milliárd forintot biztosít majd közvetlenül területfejlesztésre. Mikes Éva kiemelte: kevés olyan terület van, amelyet nem lehet a területfejlesztés alá sorolni. Ebből következik, hogy jövőre nem valósul meg több program, csak a feladatok kapnak más nevet, a számokkal pedig bűvészkednek.
Az ellenzéki politikus az uniós pénzekkel kapcsolatban kiemelte: a támogatások csak lehetőségek, amelyekre pályázni kell. A pénzlehívás volumenét azonban jelentős mértékben meghatározza, hogy a magyar kormány a büdzséből mennyi társfinanszírozást biztosít, valamint milyen pályázatok íródnak. Mikes Éva szerint ma még kérdéses, hogy a kormányzati létszámleépítés mennyiben érinti majd a hazai uniós szakembereket, mert ha számuk csökken, azzal jelentős mértékű uniós pénzek veszhetnek el. Kovács Árpád, az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elnöke – az MTI közlése szerint – egy konferencián rámutatott: komoly probléma, hogy miközben a belső ellenőrök létszámának és képzettségének növelése uniós elvárás, a költségvetési megszorítás miatt az intézményeknél az ellenőri létszámot nem bővíthetik. Más szakértők pedig arra mutatnak rá, hogy összegében és arányaiban Magyarország csak a felét kapja meg annak a keretösszegnek, amit például az osztrákok kaptak meg belépésükkel a kilencvenes évek közepén, hisz az akkori hármas bővítéssel szemben most tíz új tag akar részesedni az uniós „tortából”. A verseny pedig egyre élesedik.
Mikes Éva rámutatott: az alulfinanszírozott önkormányzatok nem lesznek képesek társfinanszírozni a programokat, hiszen összességében 60-70 milliárdot kellene e feladatra biztosítaniuk. Arra a felvetésre, hogy a kormány tízmilliárdos keretet szán a helyhatóságoknak, Mikes Éva az alábbiakat felelte: már összegében is kevesebb a keretösszeg, mint amire szükség lenne, s ezzel – a kormányprogrammal ellentétesen – nem a települések autonóm létét biztosítják, hanem elvileg akár sakkban is tarthatják azokat. Mikes Éva hangsúlyozta: az is problémát jelent, hogy a projekteket az unió utólag finanszírozza, miközben a helyhatóságoknak előre kell biztosítaniuk a beruházások pénzügyi keretét.
A támogatások igénybevételét, társfinanszírozását mind több helyről éri kritika. Például az Állami Számvevőszék hazánk múlt évi költségvetése végrehajtásának szóló jelentésében az alábbiak olvashatók a PHARE- és ISPA-előirányzatok teljesüléséről: a támogatások alacsony kihasználtságára – 36, illetve 11 százalék – a törvényjavaslat indoklása nem tér ki. Ezen a területen rendkívül fontos lenne a megfelelő indokolás, mert a rossz kihasználtság okainak feltárása a közösségi pénzeszközök jövőbeni hatékony felhasználásának előfeltétele.
Mikes Éva kiemelte: komoly gond van az intézményfejlesztéssel. Ezt egyébként a napokban Boros Imre, az Orbán-kormány uniós pénzekért felelős tárca nélküli minisztere is kifogásolta lapunk hasábjain. Sőt, az uniós források felhasználásáról tartott október eleji konferencián Kovács Árpád, az Állami Számvevőszék elnöke is akképpen vélekedett, hogy a csatlakozás utáni uniós források fogadására szolgáló intézményrendszerek kiépítése nem halad megfelelően. Heil Péter, a Miniszterelnöki Hivatal Nemzeti fejlesztési terv és EU-támogatások Hivatalának elnökhelyettese ezzel kapcsolatban a napokban az alábbiakat mondta lapunknak: hivataluk esetében nincs lemaradás, más intézményeknél a felkészültség változó mértékű, ám ez sem lesz akadálya a programok megvalósításának. Ugyanakkor a konferencián Heil Péter elismerte, hogy az intézményrendszer felkészítésében a Miniszterelnöki Hivatal hatalom nélküli koordinátor, kezdeményezéseit így a kelleténél nehézkesebben fogadtatja el a tárcákkal. Boros Imre pedig egyenesen úgy fogalmazott, hogy a tárcák „megvezetik” a MeH-et.
Az uniós pénzekkel kapcsolatban más problémák is napvilágot látnak, s egyre több helyről hallani, hogy a felhasználásban megjelent a korrupció. A konferencián az ÁSZ elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy a nem megfelelően működő intézményrendszerben gyakran tapasztalható a pozícióval történő kereskedés. Példaként említett néhány, visszaélésre gyanút adó eseményt. Elmondta: több esetben is előfordult már, hogy az uniós támogatással összefüggő kifizetéseket csak késve teljesítették, ám a vállalkozóknál azonnal faktoráló cégek jelentkeznek a követelések megvásárlására. Kérdésként vetődik fel ezekben az esetekben, hogy a faktoráló cégnek honnan származik az információja és a tőkéje.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.