Reménykedő hang a hadszíntérről

Ariel Saron saját testével védené meg Jasszer Arafatot, ha megöléséről döntene Izrael – jelentette ki Wadie Abunassar, egy nemzetközi politikai szervezet vezetője. Az izraeli állampolgárságú, katolikus vallású arab a Teleki László Intézet által szervezett konferencián úgy tartotta, vallási alapon nem lehet megoldani az izraeli–palesztin konfliktust, ez ugyanis színtiszta politikai szembenállás.

2003. 10. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lapunknak adott interjújában Wadie Abunassar minden rossz előjel ellenére úgy vélte, van remény a békés egymás mellett élésre a zsidók és a palesztinok számára. Az általa vezetett szervezet, a Nemzetközi Központ a Megegyezésért épp ezért működik, hogy – elsősorban a fiatalabb korosztály – megértse a másik nép gondjait, s felismerje az azonos problémákat. Mint lapunknak elmondta, egyfajta „félelemközösség” alakult ki az izraeliek és a palesztinok között: a palesztinok félnek a zsidó állam katonai akcióitól, az izraeliek ugyanakkor tartanak az arabok demográfiai mutatóitól, amely szerint a gyorsan szaporodó palesztinok a közeljövőben többen lesznek, mint az egy-két gyermeket nevelő zsidók.
Gondot okoz azonban Abunassar szerint Izrael önmeghatározásának hiánya. A zsidó állam ugyanis hangsúlyozza zsidó gyökereit, ám ezzel nem tud eleget adni nem zsidó származású polgárainak, akik így érthetően frusztráltak – magyarázta a szakértő. Hozzátette, hogy vannak hangok Izraelben, amelyek a liberális demokráciát is feláldoznák a zsidó haza kiépítésének oltárán. Mint mondta, a világ minden országa a liberális demokrácia megteremtése felé halad, ám azt elismerte, az Egyesült Államok a szeptember 11-i sokk hatására egyre kevésbé felel meg az ez irányú követelményeknek. Úgy vélte, az amerikai emberek lassan felismerik, hogy elnökük háborúról háborúra vezeti őket, s ezzel tévúton jár. Recessziónak nevezte az amerikai demokrácia jelenlegi időszakát, ám mint mondta, még most is bizonyos mértékben liberális demokrácia van az Egyesült Államokban.
A palesztin területeken uralkodó politikai problémákról azt mondta, a gond abból adódik, hogy Jasszer Arafat elnök magát tartja az egyetlen döntéshozónak, így nem egykönnyen ad hatalmat bárki másnak. Kiemelte, Arafat évek óta ugyanúgy kormányoz, hisz egyfajta rendszerben, amelyet nem akar felforgatni. Ismeretes, hogy fél év alatt két kormányfő szolgált a Palesztin Hatóságnál, ám mindketten visszaadták meghatalmazásukat Arafattal való politikai vitáik után. Ennek ellenére a Palesztin Hatóságot és Jaszszer Arafatot igen fontosnak tartotta Izrael léte szempontjából. A palesztinok ugyanis hatalmas összeget kapnak az Európai Uniótól, s így Tel-Aviv is részesül a juttatásból – mondta Abunassar. Hozzátette: ha nincs Arafat, nincs a hatóság sem, így a pénzforrások is elapadnak, Izrael pedig elesik saját jussától. „Ezért biztos vagyok benne, hogy Ariel Saron izraeli kormányfő akár saját testével is megvédené Arafatot a hadseregtől” – közölte a szakember.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.