Tony Curtis és a –14,5 milliárd

2003. 10. 08. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szűk másfél esztendő alatt pártpolitikai berendezkedés áldozata lett az egykori sikerágazat, a turizmus is. A folyamat 2002 nyarán kezdődött. Ekkor sebtében lefejezték a szaktárca témával foglalkozó egységét, annak fő szervét, a legfrissebb hírek szerint felszámolásra ítélt Magyar Turizmus Rt.-t, majd a regionális idegenforgalmi bizottságok élére nyelveken nem beszélő, a szakmához egyáltalán nem értő pártkatonákat, vagyis szocialista és szabad demokrata polgármestereket, parlamenti képviselőket neveztek ki. Ezek után a hatalom megcsapolta a térségi pályázatokat befogadó regionális marketingközpontok költségvetési keretét is.
De a legnagyobb sokkot most kapja az idegenforgalom. Az ágazattól ugyanis összességében 34 milliárdot von el a kormány több formában. Így a turizmusból élő háromszázezer emberre, a területen tevékenykedő hazai kis- és közepes vállalkozásokra nem sok jó vár.
Több okból is szorítanunk kell tehát a turizmusért. 1. Dilettánsok ülnek döntéshozói székekben, akik Tony Curtis ismertségével orvosolnák a helyzetet. 2. A kormány által megteremtett klíma, vagyis az adó- és áfaterhek növekedése, továbbá a költségvetésben szereplő, elenyészően csekély dotáció 2004-ben akár padlóra is küldheti a magyar GDP tíz százalékát előállító idegenforgalmat. 3. Összehangolt támadás indult az idegenforgalom ellen.
Kicsit részletesebben. Miközben a kimutatások szerint az idén csaknem tíz százalékkal esett vissza a külföldről érkező látogatók száma, továbbá a vendégéjszakák aránya is zuhant a múlt évi értékhez képest, a területért felelős Gazdasági és Közlekedési Minisztérium úgy érvel, hogy a belföldi forgalom megmentette az idei turistaszezont. Nos, a fejlett nyugati országokban a külföldi és a belföldi vendégek valóban fele-fele arányban vannak jelen a kereskedelmi szálláshelyeken, ám a magyar turista jövedelmi viszonyait nem lehet összehasonlítani az idelátogató nyugati vendégkörrel. Ha tehát kiolvasható is a statisztikából a belföldi forgalom elenyésző növekedése, az semmi esetre sem pótolja a kieső bevételt. Komolyabb gond: jelentősen, 7, illetve 15 százalékkal visszaesett az osztrák és a német turisták aránya. Mi erre a válasz? Az, hogy a dánok, a franciák és a luxemburgiak (sic!) valamivel többen időztek az országban. Hogy tehát szakszerűtlen a témával foglalkozó apparátus, azt a kimutatás további számai jelzik: a Németországból érkezettek még így is másfél milliónyian voltak, míg az említett nemzeteket néhány tízezren képviselték. Ha tetszik, ha nem, tudomásul kellene végre venni: a németekből élünk.
A problémát tetézi: a költségvetés tervezete szerint jövőre a turisztikai célelőirányzat összege csupán 14,2 milliárd forint, amely 14,5 milliárddal kevesebb a 2002-esnél. Bajra baj: az említett jövő évi 14,2 milliárdból már az idén elköltöttek 9,5 milliárdot, vagyis 2004-ben mindössze 4,7 milliárd marad az idegenforgalmi fejlesztésekre. Jut persze pénz a Tony Curtis-filmekre. A haza leendő (?) arcával egy 30 másodperces, egy 2-3 perces és egy 8-10 perces reklámfilmet szeretnének forgatni.
S hogy az ágazatban ténykedők utolsó illúziója is elszálljon, a nyár óta rendre jelennek meg az itteni színvonalat pocskondiázó riportok. Elég csak az RTL Klub vagy a Mai Nap balatoni tudósításaira gondolni. Szorítsunk a turizmusért, hogy az ágazat és szereplői túléljék valahogyan ezt a kormányzati ciklust. Mert most a megtépázott magyar idegenforgalom költségvetéséhez csak Tony Curtis tud jó képet vágni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.