Huszonkét évet töltött Malajzia miniszterelnöki székében Mahathir Mohamed, ezalatt az egykori elmaradott gyarmat komoly ázsiai gazdasági erővé nőtte ki magát. Az országban ráadásul rend is van, a többségi maláj népesség békében megfér a kínai és az indiai származású kisebbséggel. A most leköszönt kormányfő, Mahathir Mohamed azonban csak hazájában kapja meg a neki kijáró elismerést, Nyugaton sokkal inkább botrányt keltő kijelentéseiről emlékeznek meg.
Való igaz, a veterán politikus nem tett lakatot a szájára, ha a nyugatiakról vagy Izraelről alkotott véleményt. Emlékezetes néhány nappal ezelőtti kijelentése, miszerint a világot a zsidók irányítják, akik másokat küldenek maguk helyett harcolni és meghalni. Ennek megfelelően végig ellenezte az Afganisztán és Irak elleni amerikai háborúkat, amelyek szerinte a harmadik világ és az iszlám vallás elleni támadások. Az angolszász nyugatiakról pedig ez év júliusában azt mondta, hogy „a háború, a fajtalankodás és a népirtás szószólói”. De 1997-es tevékenységével sem lopta be magát a nyugatiak szívébe. Malajzia ugyanis szomszédaival ellentétben el tudta magától hárítani az akkori gazdasági válság hatásait, mivel nem volt hajlandó végrehajtani a Nemzetközi Valutaalap utasításait. A válság kialakításáért a világot a kezükben tartó, lélektelen pénzembereket vádolta, elsősorban Soros Györgyöt, akit egyszerűen „baromnak” titulált. Mikor a pénzügyi világszervezet munkatársai dolguk végezetlenül tértek viszsza otthonaikba, sokak vélekedtek úgy, hogy Mahathir elszámította magát. Ám nem így történt, hiszen Malajzia különösebb gond nélkül átvészelte a rossz időket.
Mahathir érdeme az, hogy nem nyugati segítséggel teremtette meg a maláj csodát, hanem az ország népének kemény munkájával. Híres könyvében, a Maláj dilemmában úgy vélte, hazájának felvirágoztatása csak úgy lehetséges, ha a malájok felhagynak hagyományos lustaságukkal, s megteremtik maguknak a szükséges feltételeket a sikerhez. Tudta továbbá, hogy nem lehet Malajzia a kontinens legújabb kistigrise, ha a társadalom megosztott. Ezért, bár a kínai származású malajziaiak irányították a gazdaságot, ki tudta békíteni az etnikai csoportokat a jövedelmek ugrásszerű emelkedésének biztosításával. Egyes vélekedések szerint azonban mégsem ez volt legnagyobb tette Dr. M.-nek, ahogy világszerte ismerik a hetvenhét éves politikust. Új fővárost építtetett, hogy Kuala Lumpur megmaradjon a gazdaság és a pénz metropolisának, a kormány azonban hozzá méltó helyen ülésezhessen. Putradzsaját egy mekkai építész tervezte, a városban felépítették a lélegzetelállító Putra mecsetet – iszlám központ egy szekuláris társadalomban. Az új főváros szimbólum. Puritán, de modern, ahogy a nagy tekintélyű Mahathir szeretné látni az iszlám vallást. Ezt ugyan egyelőre nem lehet mondani, ám Malajzia példa lehet mind Ázsia, mind az iszlám államok számára.
Szánthó Miklós levelet írt David Pressman távozó nagykövet-aktivistának