Félelem és rettegés szaúdi módra

2003. 11. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ez év májusában történtek Szaúd-Arábiában az első öngyilkos merényletek, amelyeket Rijád szerint az al-Kaida hajtott végre. A diplomatanegyed elleni bombatámadást akkor Szaúd-Arábia szeptember 11. éjének nevezték, amellyel a sivatagi királyság belépett a terrorizmus által fenyegetett országok csoportjába. Azóta sem csillapodott a robbantók aktivitása, ezt jelzi az elmúlt fél év statisztikája is: majdnem százan haltak meg a merényletekben és a rendőrséggel való összetűzésekben, legalább hatszáz embert vettek őrizetbe, a nyugati nagyhatalmak pedig jobbnak látták bezárni nagykövetségeiket.
Az események fényében kérdéses, mikor tudják visszacsalogatni az angolszász hatalmakat a Szaúd család birtokára. Egy biztos, a tegnapi merényletek következében megváltozott Szaúd-Arábia megítélése. A szeptember 11-i terrorakciók óta Washington egyre nyíltabban támadta Rijád urait az al-Kaidával való bűnös együttműködés vádjával. Az Irak elleni hadjárat kezdeténél pedig már az is felmerült: Szaúd-Arábia elszigetelődhet, ha az iraki olajmezők elég hozamot biztosítanak Amerikának. Fennállt s máig fennáll a lehetőség, hogy új stratégiai szövetséges lehet Irakból, ahol nem kell tovább eltűrni a korrupt Szaúd család antidemokratikus kormányzási módszereit.
A mostani robbantások és a reménybeli új szövetségessel kapcsolatos gondok, az elhúzódó, túlzottan véres háború azonban kissé bonyolultabbá tették a helyzetet. A sivatagi királyság immár egyértelműen áldozata a terrorizmusnak, legalább annyira, mint az Egyesült Államok. Ráadásul a sokat hangoztatott abszolutista berendezkedés is olvadóban van, hiszen jövőre helyhatósági választásokat tartanak, ami egy idő után elhozhatja a parlamenti demokrácia csíráját is. A stabilitást pedig egyértelműen a nagy hatalmú Szaúd dinasztia képviseli, amely ugyan kemény kézzel elfojtja az ellene ágálókat, ám mégis Washington „évezredes” stratégiai partnere. Ám épp ez a túlzott nyugati bizalom okozhatja Fahd király és Abdullah trónörökös vesztét. A helybéli „ellenzék”, amely fegyverrel kíván politizálni, Amerika bábjait látja az uralkodókban. A teljesen központosított hatalom és a több tízezer tagú család miatt egy-egy vezető meggyilkolása nem buktatná meg a királyi házat, ezért máshogy képzelik el az új Szaúd-Arábiát az al-Kaidával szimpatizáló fegyveresek. A külföldiek elűzése az első lépés lehet a régi rend eltörlése felé, hiszen amennyire bezárkózó állam Szaúd-Arábia, annyira szüksége van az amerikai fegyverekre. Jelenleg 35 ezer nyugati és 30 ezer más külföldi munkás várja lélegzet-visszafojtva, mi lesz további sorsuk. Ha országaik úgy döntenek, hogy haza kell térniük, nehéz idők elé néz a szaúdi vezetés. Ez ugyanis azt jelentené, hogy a Nyugat már nem bízik abban, hogy Szaúd-Arábia le tudja gyűrni a szélsőséges eszmék támadását, s harcában akár magára is maradhat a sivatagi királyság. Amerika vélhetőleg inkább megvárja, hogy a káosz elsöpörje a királyi házat, s azután lép, ám akkor már lánctalpakon.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.