Honvédség: építkezés vagy leépítés?

A kormány szerint 2004-ben a honvédelem területén folytatódik az építkezés, mivel több mint tíz százalékkal megemelték a honvédelmi tárca költségvetését. Az ellenzék úgy tartja, a megemelt honvédelmi források nagy része nem a fejlesztés, hanem a leépítés finanszírozását szolgálja majd.

2003. 11. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Először növekednek a fejlesztési kiadások a honvédelem területén a rendszerváltás óta, így mintegy 17 milliárd forinttal többet költhetnek fejlesztésekre – jelentette be Vadai Ágnes (MSZP). Mint elmondta, 2004-ben a nemzeti össztermék 1,71 százalékát, 351 milliárd forintot fordítanak honvédelmi kiadásokra, a ciklus végén pedig a GDP 1,81 százalékából gazdálkodhat a szakminisztérium. A tárca a harcászati korszerűsítés mellett jövőre nyolcmilliárd forintot költ laktanya-rekonstrukcióra és 4,6 milliárd forintot lakásépítésre, így Budapesten 170, Veszprémben pedig hetven lakás épül majd – hangsúlyozta a képviselő. Állította: nem érinti a szerződéses állományt, hogy jövőre 43 540-ről 37 521-re csökkentik a Honvédelmi Minisztérium és a honvédség létszámát.
Simicskó István (Fidesz) szerint a megemelt költségvetés nagy része nem a fejlesztésre megy majd el, hanem arra szolgál, hogy a leépítést finanszírozza belőle a minisztérium.
Az Orbán-kormány alatt elindított tízéves reform megrekedt, és jövőre reálbércsökkenés várható a katonáknál, mert csak az inflációnak megfelelő összeggel emelik a bruttó fizetéseket – szögezte le a képviselő, aki nehezményezi azt is, hogy a szerződéses állomány megtartásáról beszél a kormány, miközben olyan laktanyákat szüntetnek meg, ahonnan nem lehet átcsoportosítani a települések vonzáskörzetében élő embereket. Simicskó álságosnak tartja, hogy a szaktárca fejlesztési növekményről beszél, amikor jövőre 12 milliárd forintot költenek el a Gripen-programra, így a többi fejlesztésre kevesebb jut, mint az előző években. Hozzátette: a gépjárműprogram áll, a rádiófejlesztések tíz év múlva teljesülnek, a lakásprogram pedig túl Budapest-centrikus, így nem oldja meg a katonák gondjait.
***
Elbocsátásokról a T. Házban. Négyszáz főt küldenek el a katonai titkosszolgálatoktól – jelentette ki tegnap a parlamentben Fülöp István (MDF). Többségükben olyan embereket, akik nyelveken beszélnek, és 20-25 éves szolgálati viszonyuk van. Volt, akinek hat hónapja hiányzott a nyugdíjjogosultsághoz, mégis elküldték, miközben a szolgálatoknál nyugdíjasokat vesznek állásba. Fülöp elmondta: például a Katonai Biztonsági Hivatal vezetője évek óta elérte már a nyugdíjkorhatárt. Gyenge a meglévő állomány megbecsülése – vélte. Juhász Ferenc, a honvédelmi tárca vezetője szerint az állami létszámleépítés a hadseregre, ezen belül a titkosszolgálatokra is vonatkozik. Hozzátette: akinek lehet, más beosztást ajánlanak fel. Úgy vélte, így esély van arra, hogy egy valódi képességekkel rendelkező hadsereg jöjjön létre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.