Koidzumi félsikere

2003. 11. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár égszakadás-földindulás nem történt a japán választásokon, az eredmények komoly elemzése helyi szemmel nézve mégis meghökkentő. Koidzumi Dzsunicsiró miniszterelnök eddigi kormánypártja, a Liberális Demokrata Párt (LDP) ugyan koalíciós partnereivel együtt megszerezte a kényelmes többséget a 480 fős képviselőházban, az ellenzék fő ereje, a Japán Demokrata Párt (DPJ) azonban a korábbi 137 mandátumát 177-re tornászta fel – ez pedig akár elgondolkodtató is lehet mind Koidzumiék, mind a politológusok számára.
A sikeres, ám nem fölényesen megnyert választás ráébresztette a toronymagas favorit jobboldali liberális demokratákat, hogy valahol elszámolták magukat a kampány tervezésekor. Koidzumi nem tudott ugyanis mindenki számára bizonyságot nyújtani afelől, hogy úrrá lesz az új kormány a lassan-lassan alábbhagyó gazdasági válságon. Elvárják tőle, hogy erősítse meg az ország kapcsolatait Kínával és segítsen elrendezni az észak-koreai atomválságot is. Ráadásul úgy tűnik, a régi-új kormányfő legendás sármja elvesztette az újdonság okozta előnyét, s már nem hajlandóak olyan sokan az LDP-re szavazni, csak mert jóképű a pártvezető. Elemzők szerint a bizonytalan szavazók mindössze negyedrésze döntött úgy a szavazófülkében, hogy maradjon az eddigi kormány, s felük inkább a változásra, azaz a baloldali demokratákra szavazott.
Az ötvenmandátumnyi előrelépés a hagyományosan sokpólusú japán politikai életben sivár jövőképet vázol fel. Egyre-másra jelentéktelenednek el ugyanis a kisebb, érdekes alternatívát jelentő politikai formációk, a két nagy párt pedig egyenes úton vezeti az országot a kétpártrendszer felé – jellemzően angolszász mintára. Ebbe a folyamatba illeszkedik, hogy a választás után egy nappal a négy mandátumot szerző Konzervatív Párt bejelentette, beolvad Koidzumi szervezetébe, amely így egyedül megszerzi az abszolút többséget az alsóházban. A hárompárti koalíció ezzel kétpártivá vált, a nagy testvér melletti kispárt, a buddhista irányultságú Új Komeito Párt pedig mindössze 34 helyet birtokol a képviselők között.
A kétpártrendszer kialakulásának esélyét erősíti meg az a tény is, hogy a DPJ nyíltan arra számít, hogy előbb-utóbb kizárólag az LDP ellenében kell politizálnia, s hasonló szerepet fog betölteni, mint Nagy-Britanniában a Munkáspárt. Naoto Kan, a demokraták vezetője a választások előtt kiadott egy programot, amelyben hasonló erejűnek festette le pártját, mint az uralkodó LDP, pedig nyilvánvaló volt, hogy ez nem igaz. Bár a bravúr végül nem sikerült, a brit mintát követve Kan néhány év múlva a hasonló csúsztatások, kisebb trükkök segítségével győzelemre vezetheti a DPJ-t. Ha addigra teljesen kiszorulnak a közéletből a kispártok, a brit–amerikai mintájú japán politikai rendszerben hasonló váltógazdaság alakulhat ki, mint a berendezkedés „őshazájában”. Akkor már csak arra kell választ találni, hogy miként tudja a kétszereplős demokrácia megoldani a hagyományosan egy pártra, az LDP-re alapuló felállás által kezelt problémákat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.