Sokan elhagyják a honvédséget

Hét év alatt közel negyvenezer szerződéses katona távozott fél–egy év szolgálat után a hadseregtől – állítja a Honvédszakszervezet. Az érdekvédők szerint elvándorlás várható a haderőreform elindulásával a hivatásos tisztek körében is, mert sokan nem vállalják az áthelyezést. A Honvédelmi Minisztérium cáfolta az állításokat.

2003. 11. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Körülbelül negyvenezer azoknak a szerződéses katonáknak a száma, akik beöltöztek, majd egy éven belül felmondtak a Magyar Honvédségnél 1996 óta – állította lapunk kérdésére Farkas László, a Honvédszakszervezet (Hosz) vezetője. Ez a szükséges szerződéses létszám tízszerese, és ezrekkel több, mint amennyi a hadsereg teljes létszáma lesz az önkéntes haderő kialakításával. A katonák nagy része fél év múltán bontja fel szerződését, mert a hadseregnél a sorkatonákkal azonos módon kezelik őket – mondta a szakszervezeti vezető. A Hosz úgy véli, nemcsak a szerződésesek, hanem a haderőreform miatt áthelyezésre ítélt hivatásos tisztek jelentős része is elvándorol majd a hadseregtől, mert erre kényszerítik.
A szervezet alelnöke, Heilig Ottó szerint a tiszti állomány felét eleve elbocsátják, sok hivatásos pedig nem vállalja az áthelyezést, mert szolgálati lakásba kényszerül, hiszen csak közvetlenül a nyugdíjkorhatár elérése előtt támogatják számára ingatlan vásárlását. Még bonyolultabb a helyzet, ha valaki megvásárolta a szolgálati lakását, mert ebben az esetben a Magyar Honvédség lakásügyi bizottságának mentesítése kell ahhoz, hogy más területen szolgálati ingatlanba költözhessenek a tisztek.
Összesen négyezer szerződéses hely sem volt a honvédségnél, így nem felel meg a valóságnak, hogy közel negyvenezer katona jelentkezett, majd hagyta el az állományt hét év alatt – közölte lapunkkal Matyuc Péter, a Honvédelmi Minisztérium kommunikációs főigazgatója. A szóvivő elismerte, hogy korábban nagy volt a fluktuáció a szerződésesek körében, de szerinte, amióta a minimálbér kétszeresére emelték a szerződéses katonák induló bérét, lecsökkent az elvándorlás. A helyőrségváltás támogatásával kapcsolatban Matyuc Péter kijelentette: a honvédség tisztjei mindig igényelhetnek szolgálati lakást, ha nem lakástulajdonosok, illetve nincs lakásuk azon a helyen, ahol szolgálniuk kell. A minisztérium tömegesen fizet albérleteket, hozzájárulásokat, és lakásokat is épít, mert így sikerülhet elérni, hogy egy idő után a tisztek ne kötődjenek a szolgálati helyükhöz – hangsúlyozta.
***
Üdvözlőlevél a megnyirbált felderítésnek. Juhász Ferenc honvédelmi miniszter nyílt levélben köszöntötte a felderítőkhöz tartozó katonákat és polgári személyeket a felderítők napja (november 11.) alkalmából. Kiemeli: a tárca megkülönböztetett figyelemmel tekint a katonai felderítőszakma művelőire, hiszen a kor színvonalán álló haderő csak velük válik teljes értékűvé. Egy mondatban szól a létszámcsökkentés szükségességéről. Ismert, a Katonai Felderítő Hivatal és a Katonai Biztonsági Hivatal állományának mintegy negyven százalékát bocsátják el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.