Zsugorodó hatóságok

Drasztikusan megnövekedhet a csempészés, romolhat az ország környezeti és egészségügyi állapota, mert a Vám- és Pénzügyőrségnél (VPOP), a tisztiorvosoknál, illetve a környezet- és természetvédelmi területi szerveknél számottevő létszám- és forráscsökkentést írtak elő. A környezetvédelmi tárca és a VPOP nem nyilatkozott az ügyben, az országos tisztiorvos helyettese szerint megoldhatják a leépítésekből származó gondokat.

2003. 11. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Értesüléseink szerint a VPOP-nál mintegy tízszázalékos leépítés várható, 808 munkatárs elbocsátásával. Ez azt jelentheti, hogy az európai uniós csatlakozás után szinte ellehetetlenül annak ellenőrzése, hogy mi kerül be az országba a felszabaduló határokon, mert a mobil ellenőrző csoportok tevékenysége is csökken.
Lukács András, a Levegő Munkacsoport vezetője lapunk megkeresésére elmondta: a létszámleépítés eredményeként illegális hulladékszállítmányok – köztük veszélyes hulladékok is – bejuthatnak az országba komoly ellenőrzés nélkül. Mivel a vámosok végzik a kamionosok ellenőrzését is, a zöldek szerint félő, hogy megnövekedik a cigaretta- és szeszcsempészet, hiszen hazánkban ezek az áruk lényegesen drágábbak, mint például a közeljövőben EU-taggá váló Szlovákiában.
A Magyarországon meggyilkolt énekesmadarak Olaszországba csempészésének leleplezése óta előtérbe került a védett természeti értékek külföldre szállításának kérdése is – emelte ki Lukács András. Hasonló a helyzet a környezetvédők szerint a nukleáris anyagokkal is. Egy-egy kamion tüzetesebb átvizsgálása ugyanis tizenöt órát vesz igénybe, erre viszont nem lesz kapacitása a vámosoknak. Nehéz lesz az állat-egészségügyi követelmények ellenőrzése is a határon átjutó élőállat-szállítmányoknál, és emellett a speciális szakemberek híján csökkenhet a kábítószer- és az embercsempészet felderítése.
Információink szerint szintén nagy arányú leépítést terveznek a tisztiorvosi szolgálatnál is. Az Országos Tisztifőorvosi Hivataltól 22, a megyei és városi intézetektől több mint 400 ember kerül az utcára. Az elbocsátottak körébe tartoznak jól képzett orvosok és közegészségügyi felügyelők is, és ez gondokat jelenthet az egészségvédelem, illetve a betegségmegelőzés területén.
Jelentős létszámcsökkentés várható a természet- és környezetvédelmi hatóságok területi szervezeteinél is, pedig az Európai Unió azt állapította meg, hogy ezeknél a hatóságoknál több mint ezer új dolgozó felvételére lenne szükség ahhoz, hogy megfeleljünk a közösség követelményeinek. Jelenleg a környezetvédelmi felügyelőségeken egy-egy ügy elintézésére ugyanis átlagosan kevesebb mint fél óra jut. Ebbe a helyszíni szemle általában nem fér bele, így a hivatalban dolgozók a benyújtott papírok alapján döntenek, és ez sok esetben teret enged a szabálytalanságoknak. A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium a végleges döntések megszületéséig nem kívánt nyilatkozni a leépítésekkel kapcsolatban. Emlékezetes: Kóródi Mária, a Medgyessy-kormány első környezetvédelmi minisztere még a felügyelők létszámának növelésére tett ígéretet. Sipos Jenő, a VPOP szóvivője közölte: a leépítés adatai nyilvánosak, a zöldek felvetéseihez azonban nincs hozzáfűznivalója.
– Nagy érvágás ez a számunkra, de a közegészségügyi és járványbiztonságot így is meg kell oldanunk – közölte Nagy Imre, az országos tisztiorvos általános helyettese. Tájékoztatása szerint átképzésekkel és átcsoportosításokkal kénytelenek megoldani, hogy továbbra is elláthassák a három központ, a 136 városi és a 20 megyei szervezet munkáját.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.