Úgy kötött megállapodást a Honvédelmi Minisztérium (HM) oroszországi delegációja nyolcmillió dollár értékben a MiG–29-es vadászgépek alkatrészszállításáról, hogy ehhez az üzlet megkötésekor még nem adtak felmentést a közbeszerzési törvény hatálya alól – tudta meg a Magyar Nemzet. Matyuc Péter, a honvédelmi tárca kommunikációs főigazgatója megkeresésünkre elismerte: a Juhász Ferenc honvédelmi miniszter által vezetett nemzetbiztonsági kabinet már a megállapodás megkötése után engedélyezte, hogy pályáztatás nélkül bízzák meg az orosz RSZK MiG Holdingot.
Állítása szerint az alkatrészek beszerzésére azért nem írtak ki pályázatot, mert közvetlenül a gyártótól kívántak vásárolni, hogy ne vesszen el a gépekre nyújtott garancia. Mint elmondta, a cég már el is kezdte a szállítást, eddig ötmillió dollár értékben érkeztek alkatrészek.
Értesüléseink szerint azonban a beszerzés bármikor elakadhat, mivel az RSZK MiG Holdingnak is kisebb üzemektől kell vásárolnia egyes szerkezeti elemeket, de a cég súlyos fizetési gondokkal küzd, a Honvédelmi Minisztérium ugyanakkor csak a leszállítás és a minőség-ellenőrzés után fizet.
*
Úgy tudjuk, a közbeszerzés alóli felmentésben az is szerepet játszhat, hogy egy tenderkiírás esetén megszűnhetett volna Szalai Péter, a Magyar Szocialista Párthoz közel álló vállalkozó cége, az Armaco Kft. 140 millió forintos tanácsadói megbízása, amelyet az RSZK MiG-től kapott.
Az RSZK MiG-gel már 2001-ben keretszerződést kötöttek a MiG–29-esek üzemidő-meghoszszabbítására. A HM 2009-ig 14 ilyen vadászgépet kíván megtartani, ehhez 2004-ig legalább 28 hajtómű nagyjavítását vagy cseréjét tervezik.
Az alkatrészek szállításával most közbeszerzés nélkül megbízott RSZK MiG Holding korábban 140 millió forintos tanácsadói szerződést kötött az Armaco Kft.-vel. Szalai bevallása szerint az Armaco Kft. négy éven keresztül évi 35 millió forinthoz juthat az orosz társaságtól.
Ez a szerződés információink szerint semmissé válhatott volna, ha egy pályáztatás eredményeként az alkatrészek szállításával esetleg nem az RSZK MiG Holdingot bízzák meg, ahol a súlyos anyagi gondok miatt nemrég leváltották a vezérigazgatót.
Szalai Péter a tanácsadásról korábban csak annyit volt hajlandó elárulni, hogy az oroszok az Armaco „magyarországi kereskedelmi tapasztalatait” használják fel a 140 milliós fizetségért. A vállalkozó lapunknak azt nyilatkozta, a megbízásának nincs köze politikai kapcsolataihoz. A Magyar Nemzet ugyanakkor kiderítette, hogy az Armaco Kft.-nek a választásokig felügyelőbizottsági tagja volt Szalai Péter régi barátja, Dávid Gyula szocialista országgyűlési képviselő, a parlament honvédelmi és nemzetbiztonsági bizottságának tagja, akinek feltehetőleg közvetlen információi vannak a minisztérium tárgyalásairól.
Dávid Gyula cáfolta, hogy köze lenne barátja megbízásához, Szalai Péter pedig úgy érvelt: a tanácsadói munkát azért kapta a cége, mert az RSZK MiG-gel régi üzleti kapcsolatban van, hiszen már tizenöt éve piackutatást végeztek az orosz társaság számára. Az RSZK MiG azonban a mai formájában csak négy és fél éve létezik, így tizenöt éve nem végezhettek piackutatást a holdingnak.
Arról sem lehet szó, hogy Szalai Péter valamelyik orosz gyártóvállalattal állt kapcsolatban, hiszen 15 évvel ezelőtt a Szovjetunióban legfeljebb állami külkereskedelmi kapcsolatok épülhettek ki a mérnöki (GIU), a műszaki (GTU) vagy a nemzetközi együttműködési (GUSK) főosztállyal. A gyárakkal csak ezek a főosztályok tarthattak közvetlen kapcsolatot.
Kábítószer-kereskedőket fogtak a rendőrök a Havanna-lakótelepen