Esélytelenek nyugalma

2003. 12. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

December 1-je újabb dátum, amelyet az izraeli–palesztin viszály hosszas története során érdemes lesz megtanulni. Ezen a napon adták ki azt a jegyzőkönyvet, amelyet izraeli és palesztin politikusok, értelmiségiek és külföldi békepárti személyiségek hoztak létre. Két és fél éven át dolgoztak a honatyák, hogy a tárgyalásokon kikristályosodott tervet bemutathassák a nagyközönségnek, s főképp az érintett nemzeteknek. Mindkét oldal kompromisszumkész volt az egyeztetéseken, igaz, talán mert nem nyomta őket a felelősség terhe.
Izraeli oldalról a volt igazságügy-miniszter, Joszi Beilin jegyezte a dokumentumot, palesztin tárgyalópartnere Jasszer Abed Rabbo egykori tájékoztatási miniszter volt. Beilin az izraeli politikai palettán a szélsőbaloldali, azaz szélsőségesen békepárti címkét érdemelte ki, ezzel épp ellentéte a jelenleg kormányzó Likud héjáinak. Beilinnek semmi hatalma nincs Izraelben, új pártot hozott létre, amely talán egy nap összegyűjtheti a békét akaró izraelieket, s a válságban levő Munkapárt örökébe léphet. A genfi papírokat is úgy írhatta alá, hogy a jó szándék megvolt benne, ám tudhatta, a mindennapi élet talán nem igazolja a reményeiket.
Esetleg azt bizonyítja, hogy képtelenség a leírtakat betartani. A viszály öt pillére – menekültek, Jeruzsálem, zsidótelepek, vízkészletek, fegyveres csoportok – közül egyik sem omolhat össze a tervek alapján, már ha a jelenlegi politikai viszonyokat tekintjük. Jeruzsálem megosztását ugyanis Izrael soha nem támogatta, épp a kelet-jeruzsálemi zsidó szentségek miatt. Ez vallási és politikai kérdés egyaránt. Miként Kolozsváron évek óta keresik azokat a történeti leleteket, amelyek bizonyítják a hely ősi román eredetét, Jeruzsálemben is egymást érik az ásatások. Ennek megfelelően a keleti oldalon hónapról hónapra szenzációs ősi zsidó kegytárgyakat és feliratokat találnak, amelyek Izrael jogát bizonyítják az egész szent város feletti uralomra, s persze az egész megszállt Ciszjordániára. A Templomhegy kiemelt jelentőségű a zsidó vallás számára. Bár a terv szerint erről Izrael lemondana, ez felettébb kétséges. Ha a mostani viszonyoknál sokkal békésebb korban élnénk, sem lenne valószínű, hogy az abszolút erőfölényben levő állam veszni hagyná népének egyik szent helyét. Sőt, visszamenőleg a zsidó állam történelmi háborúinak egy része is értelmetlennek bizonyulna, ha lemondanának a Templomhegyről, s megelégednének a siratófallal.
Hasonlóképp kérdéses a menekültek ügyének rendezése is. Három megoldást ajánlanak: néhány ember visszatérhet a sok millió táborlakó közül egykori lakhelyére, mások maradnának abban az államban, ahol most is élnek, a többiek pedig a palesztin állam polgárai lehetnének. Hogy Izrael saját jószántából visszaengedjen több tízezer palesztint saját földjére, amikor az ország soha nem látott gazdasági gondokkal küzd, s egyébként is kimondva-kimondatlanul minden nem zsidó polgárát legszívesebben azonnal kiutasítaná az országból: nos, ezt nagyon nehéz elképzelni. Persze az említett arab államok (Jordánia, Libanon, Szíria) sem feltétlenül örülnének az ajándéknak, a nincstelen menekültek tömegeinek. Az arab országok ugyanis nem szívtelenségből hagyják a palesztinokat a menekülttáborokban, hanem arra törekszenek, hogy kényszerű vendégeik visszatérhessenek szülőföldjükre. Mint a libanoni nagykövet lapunknak elmondta, nem szabad felbátorítani az izraelieket azzal, hogy Libanon alkotmányával ellentétesen letelepítik a menekülteket. Ezzel a lépéssel ugyanis szentesítenék a háborúkat, a menekültek pedig hoppon maradnának. Emellett az új határok sem feltétlenül szolgálnák a békét. A palesztin állam kicsiny, sivatagos területen létezne. Egyetlen valódi kincsük a víz, amely épp Ciszjordánia nyugati határa mentén rejtezik a föld alatt. Ezt a részt azonban Izrael – épp az ott felépített zsidótelepek miatt – magáénak akarja tudni, s erre jogot formálhat a genfi kezdeményezés szerint. Az értékes területet ugyanis a Negev-sivatag bizonyos részeiből kárpótolná, megnövelve így a Gázai övezet területét. Arról már nem is beszélve, hogy a palesztin fegyveres szervezetek mit szólnának a csökkentett értékű hazához. Valószínűleg annál nem sokkal kedvezőbbet, mint a palesztin vezetés: támogatják a genfi kezdeményezést, ám szerintük még nagyon hosszú út vezet a valódi béketerv kidolgozásáig.
Látható, a számtalan problémát nem lehet orvosolni az új békekezdeményezéssel, de talán az alkotók sem ezt akarták elérni. Az alternatív béketerv arra jó, hogy kiderüljön, civil kezdeményezés is segíthet a gondok felismerésében és megoldásában. Épp ezért érthetetlen az izraeli kormány hozzáállása, amely hevesen ellenzi a genfi jegyzőkönyv megalkotását. Ariel Saron miniszterelnök árulónak nevezte a Genfbe utazó honfitársait, egy szélsőséges politikai párt tagjai pedig azt üzenték a repülőgépre felszálló izraelieknek, hogy soha többet ne térjenek haza. A Jerusalem Post hasábjain egyenesen azt állították, hogy Joszi Beilin Jichak Rabinnal és Simon Peresszel együtt okozta a jelenleg is dúló véres háborút.
Ám nemcsak a zsidó állam hatalmon lévő képviselői hiányoztak a hétfői eseményről, de a kis állam örökös pártfogói, az amerikaiak is. Később ugyan üdvözölték az alternatív béketervet, ám hangsúlyozták, szerintük kizárólag a csúfos kudarcot vallott útiterv jelentheti a megoldást a problémákra. Ez a terv ugyan hivatalosan még mindig él, ám egyre tisztább az érintettek számára, nem vezet sehová a négyoldalú tárgyalásokon kidolgozott elképzelés, csak a válságnak adtak új nevet. Később Washington azonban változtatott, s Colin Powell külügyminiszter a mai napra találkozóra hívta az ötletgazdákat. Powell a megbeszélés tervét azzal indokolta, hogy minden új gondolatot örömmel meghallgat, amely közelebb vihet az áhított békéhez. Tel-Aviv még azt is megengedte magának, hogy hibának minősítse a találkozó felvetését, s bírálja az amerikai politikát. Powell azonban a sarkára állt, s tudatta örökös szövetségesével: azzal találkozik, akivel akar, ehhez nincs szüksége Tel-Aviv engedélyére. Bár mosolyszünet nem állt be a kétoldalú kapcsolatokban, az ehhez hasonló kisebb zavarok egyértelműen jelzik, nem gondolkodik ugyanúgy Washington és Tel-Aviv a rendezés kérdésében. Az ilyen jelzések közé tartozik az a minapi amerikai lépés is, amikor az Egyesült Államok jelképesen csökkentette az Izraelnek adandó hitelgaranciát, így tiltakozva az izraeli telepítéspolitika ellen. A zsidó állam mindazonáltal nem tartja valószínűnek, hogy nagyobb gondok adódhatnának a 2004-es amerikai elnökválasztásig. Valószínűleg azután sem, ám elég egy, a mostaninál kevésbé Izrael-párti elnök Amerika élére, s máris hatalmas gondok gyűrűznek be az amúgy is problémás izraeli közéletbe, gazdaságba. Addig azonban még sok víz folyik le az esztelen öntözés miatt haldokló Jordánon is, s tudott dolog, Amerikában nem nyerhet Izrael-ellenes elnökjelölt. Ha pedig a zsidó állam biztosítva látja a hátát, elkezdhet spekulálni: megéri-e feladni az eddigi stabil pozíciót egy kétséges békéért?
Valószínűleg a legnagyobb probléma a mai izraeli–palesztin kapcsolatban épp a kölcsönös bizalomhiány. Ott tartunk, hogy egyik oldal sem hajlandó jót feltételezni a másik kezdeményezéseiben, mindenhol csapdát gyanít, ráadásul okkal. Így egyik béketerv sem segíthet az erőszak spiráljából kiszakadni képtelen országon, amíg a két fél felelős vezetői nem viselkednek valóban pozíciójukhoz méltón.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.