Feketéből fehér

2003. 12. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Versenyt dicséri péntek óta Líbia vezetőjét a nyugati világ. Muamer el-Kadhafi ezredes ugyanis megtette azt, amelyet rajta kívül senki. Bejelentette a tömegpusztító fegyverekkel történő kísérleteinek beszüntetését, minden ilyen irányú kísérletet végző és azokat kiszolgáló intézmény bezárását, s a meglevő készletek megsemmisítését. A politikában persze nincs önmagával meghasonlott ország, csak pillanatnyi érdekek vannak. Tripoli érdekei most úgy kívánták, hogy a legerősebb mellé álljon.
Nem történt nagyon régen, amikor minden amerikai akciófilmben líbiai játszotta a legyőzendő „főgonoszt”, minden terrorista az észak-afrikai országból érkezett, minden gyanús bankszámla a máshogy nevezett, de nyilvánvalóan Kadhafira utaló személy ördögi terveit segítette. Líbiának valóban sok van a rovásán, kezdve a Lockerbie-merénylettől a demokratikusnak egyáltalán nem nevezhető rendszer működtetéséig. Úgy tűnik, a nagy túlélő Kadhafi mostani lépésével újra kifogta a szelet az ellene fenekedő nyugatiak vitorlájából, s Líbia talán végleg lekerül a terrortérképről. A tegnap gyilkosából és veszett kutyájából „bölcs politikus”, „példamutató személyiség” lett, az országból pedig – ha Kadhafi minden terve beválik – Marokkóhoz és Tunéziához hasonló turistaparadicsom, a befektetők kedvenc terepe.
S hogy mi vezetett a példa nélküli lépéshez? Valószínűleg a líbiai vezető és környezete józan ítélőképessége. Nyilvánvaló, hogy az amerikai és brit fegyverekkel nem tudják felvenni a versenyt Líbia esetleges vegyi és biológiai töltettel ellátott rakétái. A terrorháborúban pedig George W. Bush korábban Észak-Koreát és Iránt említette meg Irak mellett – viszont a listát bármikor ki lehet bővíteni. Az elmúlt évek során Líbia egyértelműen a megjavult rossz tanuló jellemét adta elő, azaz szinte Amerikánál is bőszebben harcolt – ha csak a szavak szintjén is – a terrorizmus ellen, s az első olyan állam volt, amely Washington mellé állt szeptember 11. után. Kadhafi tudja, Amerikának olyan országokra van szüksége, amelyek nem fenyegetik abszolút törekvéseit, felvilágosult mozlim irányzatot követnek, hogy ki lehessen tűzni a kabát hajtókájára: íme mozlim barátaink, akik a valódi iszlámot követik, s békében élnek Amerikával.
Gyakorlatilag minden érintett nyer a mostani üzlettel, a világ pedig egy árnyalattal békésebb hely lesz. Az egyetlen állam, amelynek ezután akár kínos kérdéseket is feltehetnek, az örök válsággóc, Izrael lehet. Líbia ugyanis önként mondott le a mindenki által sejtett, ám be nem bizonyított tömegpusztító fegyvereiről. A zsidó állam azonban valószínűleg nukleáris robbanófejekkel is fel tudja szerelni hordozórakétáit, ez nyílt titok világszerte. Tripoli után sokak szerint Tel-Avivnak kellene következnie, s már csak azt kell megvárni, hogy a legilletékesebb, az Egyesült Államok feltegye ezeket a bizonyos kínos kérdéseket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.