Kínos helyzetben Dzurinda

Megdöbbentette a nyilvánosságot az a Sme napilapban megjelent dokumentum, amely Mikulás Dzurinda főügyészségen tett vallomását tartalmazza. Emlékezetes, hogy a kormányfő koalíciós partnerei ellenállása dacára szorgalmazta Ján Mojzita, a Nemzetbiztonsági Hivatal elnökének leváltását, majd közölte: tud egy csoportról, amely tudatosan robbant ki különböző botrányokat az országban.

Neszméri Sándor
2003. 12. 11. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Dzurinda vallomásában arról beszél, hogy a Szlovák–izraeli Kereskedelmi Kamara szlovákiai képviselője, Milos Ziak a Moszad tagja, a Nemzetbiztonsági Tanácsot pedig – áttételesen – azzal vádolja, hogy különböző tenderek során elfogultan ítéli meg a jelentkezőket, többek között Ziakék javára. A vallomás nyilvánosságra kerülése előtt már megjelent több írás is, amely egy titkosszolgálati jelentésre hivatkozva figyelmeztet arra, hogy a Szlovák Információs Szolgálat vallási, illetve nemzetiségi alapon figyeli meg a polgárokat, s éppen Ziakkal és feleségével kapcsolatban figyelmeztetett egy jelentésében a házaspár zsidó származására. Dzurinda akkor elutasított minden antiszemitizmusra utaló vádat, megvédte a titkosszolgálatokat, illetve annak igazgatóját, Ladislav Pittnert is, s minthogy titkos jelentésről volt szó, senki sem tudott eljárást indítani az ügyben. Most azonban megerősítette a főügyész, hogy a nyilvánosságra hozott vallomást valóban Dzurinda tette. Vizsgálat indult annak kiderítésére, hogyan juthatott a dokumentumhoz a Sme napilap. Dzurinda viszont elutasít minden megkeresést az ügyben, szóvivője pedig csak azon van „felháborodva”, hogy „titkos ügyészségi anyagokat jelentethet meg Szlovákiában a sajtó”.

A szlovák kormány tegnapi ülésén a várakozásokkal ellentétben nem került napirendre annak az egyezménynek a szövegtervezete, amely az oktatási-nevelési támogatások kifizetésének szabályait rögzíti. A szlovák kormány szentesítésére váró egyezményt az eddigi tervek szerint a magyar és a szlovák külügyminiszter a hét végén Brüsszelben írta volna alá. Ennek valószínűsége a szerdai pozsonyi fejlemény után megkérdőjelezhetővé vált.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.