Korszakváltó agrárium

Az uniós csatlakozás felér egy mezőgazdasági rendszerváltással – számolt be tegnap Németh Imre agrárminiszter egy uniós konferencián. A magyar termelők helyzetét nehezíti a rendezetlen termelési és tulajdonosi struktúra, amellyel a világ legnagyobb élelmiszerpiacához csatlakoznak, az ottaninál jóval kevesebb támogatással. Dolgukat nem könnyíti meg az sem, hogy a jövőre elnyerhető támogatások harmadára kötelezően pályázni kell.

Nagy Ottó
2003. 12. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Olyan korszakváltás előtt áll a magyar mezőgazdaság, ami felér a magyar agráriumban egy gazdasági rendszerváltással – hangoztatta tegnap Németh Imre földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter egy, az európai uniós csatlakozásról szóló rendezvényen. A miniszter utalt arra, hogy a magyar mezőgazdaságban az elmúlt években az úgynevezett reformkort élték a gazdálkodók, ám szerinte ezt Magyarország uniós tagságáig nem sikerül befejezni. Ugyanakkor már a jövő év január 1-jétől alkalmazkodni kell az uniós tagság feltételei által szabott keretekhez és ahhoz, hogy Magyarország a világ legnagyobb egységes piacához, azon belül is legnagyobb élelmiszerpiacához csatlakozik majd.
– A versenyt jól jellemzi, hogy amíg a közösségben a világ összes élelmiszer-kereskedelmének negyven százaléka bonyolódik le, addig a világ összes élelmiszer-termelőjének csak 4,3 százaléka tevékenykedik itt. Ez nagyon jól jellemzi a hatékonyságot – mondta Németh Imre. A miniszter megemlítette az élelmiszerárakat is, amelyek az EU-ban átlagosan 30-35 százalékkal magasabbak, mint itthon. A támogatási rendszerről elmondta, hogy az unióban a támogatások egyharmadát pályázati úton kell elnyerni, itthon a Nemzeti fejlesztési tervben és a agrár- és vidékfejlesztés operatív programban találhatók pályázati jogcímek. – A hazai kiegészítő támogatások ugyanolyan ütemben érkeznek majd a gazdálkodókhoz, ahogy az uniós források – tette hozzá Németh Imre.
– Hogy sikeres legyen az EU-csatlakozás, ahhoz először is korrekt tájékoztatásra lenne szükség, hogy termelőink a versenyben megállják a helyüket, de egyiket sem kapták meg sem kellő időben, sem kellő mélységben – fűzte hozzá a miniszteri beszámolóhoz Jakab István, a Magosz elnöke. – Természetesen kellő támogatásra is szükségük van a gazdálkodóknak, mert elsődlegesen nem a versenytől félnek, hanem attól, hogy a következő évet képtelenek lesznek finanszírozni. Ezért ha az állam hitelt biztosít, akkor vállalja át a teljes hiteldíjtérítést, és biztosítson százszázalékos kamattámogatást – tette hozzá Jakab István.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.