Népszavazás álhelyszínen?

Aranyvasárnap Versegen tartanak népszavazást a korábban öt helyszínen elutasított, Valkón ugyanakkor elfogadott másfél millió köbméteres, Pest és Nógrád megyei központi hulladéklerakóról. Versegen veszélyeshulladék-égetővel kötnék egybe a beruházást, ám ezt a szakmai befektető célszerűtlennek tartja, a környezetvédelmi minisztérium pedig ellenzi.

2003. 12. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rácz János, a község polgármestere november 17-én, a Magyar Tudományos Akadémián jelentette be, hogy Verseg is harcba száll a lerakó befogadásáért. Felkérésére Szépvölgyi János professzor, a tudományos akadémia Anyag- és Környezetkémiai Kutatólaboratóriumának igazgatója ismertette a tervezett beruházást. Ebből többek között az derült ki, hogy a lakossági lerakó mellé egy a plazmatechnológiával működő hulladékégető is épülne, amiről elmondta, hogy ilyen eljárás egyáltalán nem ismeretlen, szerte a földtekén száznál is több ilyen üzem működik már. Egyesekben veszélyes vegyi, másokban haditechnikai anyagokat ártalmatlanítanak. A www.dashofer.hu internetes szaklap tudósítása szerint a professzor azt is elmondta, hogy Versegen a dunaújvárosi Dunaferrnél keletkező, magas nehézfém- tartalma miatt veszélyes hulladéknak számító fémiszapot égetnék el, évente mintegy negyvenezer tonnás mennyiségben.
Rácz János a sajtótájékoztatón kijelentette, hogy „a település kezdeményezi az európai uniós pályázat olyan módosítását, hogy a hulladéklerakó egy plazmás feldolgozóművel bővülhessen.”
Csakhogy Donáth Béla, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium fejlesztési igazgatója, a 99 település lakossági hulladékkezelési problémájának megoldására irányuló 6,6 milliárd forintos beruházás szakmai felügyelője a Népszabadság november 26-i számában egyértelműen kijelentette: az Európai Unió nem fogadja el az eredeti koncepcióban nem szereplő égetést. Márpedig az EU ISPA-kerete hárommilliárd forinttal járulna hozzá a régió hulladékos programjához.
Donáth Béla más sajtónyilatkozatában azt is leszögezte, hogy a plazmaégetést eddig elsősorban kis tömegű, nagy veszélyességű hulladékoknál alkalmazták. Települési szilárd hulladék esetében nincsen kielégítő dokumentáció az eljárásról.
Hasonlóképpen vélekedett Szamek Zsolt, a régiós beruházás befektetője, az ASA Hungária Kft. projektvezetője, egyben az önkormányzatok önrészesedését átvállaló, s a hulladékos rendszer működtetésére létrejött Börzsöny–Cserhát Kft. ügyvezetője. – Nem vagyok a plazmaégetés szakértője, de annyit bizonyosan kijelenthetek, hogy ezt az eljárást olyan toxikus anyagok elégetésére dolgozták ki, amelyek esetében nem a költség, hanem a tökéletes ártalmatlanítás az elsődleges – mondta el a Magyar Nemzetnek. Kifejtette: ha a lakossági és a veszélyes hulladék kezelését összekeverik, akkor kérdéses, hogy a lakók valójában miért is fizetnek majd szemétdíjat. – Mindenesetre a társuló önkormányzatok és a Börzsöny–Cserhát Kft. szerződése nem szól égetésről, s a kft. a versegi helyszínről semmiféle tárgyalást nem folytatott – adott magyarázatot felvetésünkre, miszerint az ASA a versegi népszavazás előtt nem tartott szakmai fórumot, szemben a legtöbb korábbi helyszínnel. Szamek Zsolttól megtudtuk, hogy pillanatnyilag a régió 99 önkormányzatából 36 csatlakozott a hulladékos társuláshoz. Elárulta azt is, hogy égetőmű nélkül a versegi lerakóval szemben nem lenne kifogása, s a két további helyszínt, a romhányit és a hévízgyörkit is elfogadhatónak tartja.
Sárközi György, Verseg volt polgármestere, a lerakóépítés ellenzője lapunak úgy vélekedett: a szomszédos Kartal már népszavazáson elvetette, hogy lerakó létesüljön, de a versegi lakosságot félrevezeti a helyi önkormányzat. Rámutatott: a versegi helyhatóság tízhektáros földet kínál a létesítményhez, holott nem rendelkezik földtulajdonnal, csak állami vagy magántulajdonban lévő területekkel. – A polgármester ráadásul azt íratja a szavazólapokra, hogy egy európai uniós szabványnak megfelelő hulladékfeldolgozó és égetőmű épül, pedig tudvalevő, hogy az ISPA-programmal nem támogatnak hulladékégetőt – hangsúlyozta az egykori polgármester, aki megjegyezte: a szeméttelep befogadása érdekében még lakásokat is ígértek a Verseghez tartozó tanyavilág lakóinak. Sárközi György ezért péntek délután hat órára egy tiltakozó fórumot hirdetett meg a településen, ahová meghívta a környék polgármestereit is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.