Tízperces parlamenti ülés

Nem mutattak érdeklődést a képviselők egyetlen tárgyalt téma iránt sem az Országgyűlésben, így vita nélkül, alig tíz perc alatt véget ért a reggel nyolckor kezdődött plenáris ülés. Az elnöklő Wekler Ferencen és a két jegyzőn kívül Hankó Faragó Miklós igazságügyi államtitkár, valamint Csillag István gazdasági miniszter volt jelen. Képviselőként csupán Pál Béla (MSZP), a gazdasági tárca turizmusért felelős államtitkára jelent meg az ülésteremben.

Munkatársainktól
2003. 12. 04. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A napirenden három javaslat részletes vitája szerepelt. Az első, az unió tagállamaival folytatott bűnügyi együttműködést érintő indítványhoz hozzászóló nem jelentkezett – előre írásban sem jelezte senki erre vonatkozó szándékát. Ezt követően a gazdasági kamarákról szóló indítvány, valamint a gyorsforgalmi közúthálózat fejlesztéséről szóló törvényjavaslat került sorra. Ez utóbbi előterjesztéséről korábban kilencórás vitát folytatott a Ház. Most azonban – hozzászóló hiányában – az elnöklő Wekler Ferenc lezárta mindkét vitát.
*
A napirend utáni felszólalás szintén elmaradt, mivel az előadó, Balogh József (Fidesz) nem volt a teremben, így végül Wekler berekesztette az ülést.
A frakciók képviselői eltérő magyarázatot adtak a kudarcba fulladt tanácskozásra. A Fidesz szerint a házvezetés átgondolatlanul, felelőtlenül tervezte a parlament napirendjét. Halász János frakciószóvivő ugyanakkor elismerte, a Fidesz is hibázott azzal, hogy nem jelentek meg az ülésen, ezért a pénteki kabinetvezetői tanácskozáson levonják a szükséges következtetéseket. Kifogásolta viszont, hogy Wekler Ferenc a gyakorlattól eltérően nem kísérelte meg értesíteni a frakciókat és várakozás nélkül berekesztette az ülést. – Az sem szerencsés, hogy a plenáris üléssel egy időben tanácskoznak rendszeresen az Országgyűlés bizottságai. El kell gondolkodni azon, tartható-e a heti ülésezési rend – mondta Halász.
Az MDF frakcióvezetője így indokolta a történteket: „rossz gyakorlat, hogy a bizottsági és plenáris ülések időben egybeesnek.” Herényi Károly utalt arra, hogy tegnap délelőtt 13 bizottság ülésezett, ahol egyebek mellett a költségvetéshez kapcsolódó módosító indítványokat vitatták meg. Az MDF a gazdasági kamarákról és az autópályákról szóló javaslatok plenáris vitájában részt akart venni, ám nem számítva arra, hogy az első indítvány megtárgyalása csupán percekig tart, politikusaik későn érkeztek a terembe. Herényi hozzátette: a képviselőnek jelen kell lennie az ülésen, „nem lehet megmagyarázni a megmagyarázhatatlant”.
Az SZDSZ szerint hiba volt, hogy az Országgyűlés a szerdára hirdetett napirendi pontok tárgyalását nem tette át keddre. (Az eredetileg szerdára tervezett, az európai parlamenti választásokkal kapcsolatos előterjesztéseket a Ház hétfőn levette a napirendről.) Kuncze Gábor frakcióvezető, pártelnök úgy véli, „kollektív hiba” történt. Hozzátette: Szalay Gábor SZDSZ-es képviselő, aki az utolsó két témában fejtette volna ki frakciója álláspontját, 8 óra 12 perckor érkezett az ülésterembe, ám akkorra a tanácskozás már véget ért. Kérdésünkre Kuncze állította: általában akkor is bemennek az ülésterembe nyomon követni a vitát, ha előzetesen nem terveznek hozzászólást.
– A parlament tegnapi ülése rövid volt, ám teljes körű – így összegezte a történteket Juhász Gábor, az MSZP frakcióvezető-helyettese. Mint mondta, a szocialisták nem terveztek hozzászólást tegnap. Úgy véli, a csekély érdeklődésnek az volt az oka, hogy az előterjesztésekről a bizottságokban sikerült megegyezni. Hozzáfűzte: ha a képviselők komolyabban vennék a bizottsági munkát, akkor többször lehetne elejét venni a plenáris ülések „felesleges szócséplésének”. Juhász – aki fontosnak tartotta hangsúlyozni, hogy a képviselők nem órabérben kapják a fizetésüket – visszautasította azt a kijelentést, hogy a parlamenti politikusok „lógnak”. Utalt arra, hogy több mint tíz bizottsági ülés volt tegnap.
Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke szerint a házvezetés nem mulasztott, a levezető elnök a házszabálynak megfelelően vezette a tanácskozást, amely azért volt ilyen rövid, mert a képviselők távol maradtak. Nem kívánta kommentálni Halász János a házvezetés felelőtlen eljárására vonatkozó nyilatkozatát, csak annyit mondott: nem gondolja, hogy a házszabálynak megfelelő eljárást bárki kritizálhatja. Wekler Ferenc, az Országgyűlés alelnöke Kuncze felvetésére azt mondta: nem érkezett olyan előzetes indítvány, hogy a szerdára tervezett három részletes vitát előző nap, kedden este tárgyalják meg. Szili közölte: a házbizottság mai ülésén megtárgyalja a frakciókkal a házszabály esetleges megváltoztatásának kérdését, amennyiben ez irányú kezdeményezés elhangzik. A házszabály módosításához a képviselők kétharmados támogatása szükséges.
Az Országgyűlés munkaprogramja szerint összesen öt bizottság ülésezett tegnap a reggeli időszakban: 9 órától tanácskozott a számvevőszéki és a költségvetési bizottság, valamint az idegenforgalmi bizottság ellenőrző testülete, majd 10 órától kezdte munkáját az önkormányzati és az oktatási bizottság. A többi grémium tanácskozása később, 11 órától, illetve kora délután kezdődött.

A szabályok
A házszabály értelmében a képviselők tevékenységükre nézve nem utasíthatók, ugyanakkor joguk és kötelességük, hogy az Országgyűlés munkájában kezdeményezően részt vegyenek, annak eredményes működését elősegítsék. Ugyancsak a házszabály írja elő, hogy az ülést vezető elnök – a napirendi pont tárgyalása közben, vagy a határozathozatal során – egy-egy alkalommal tárgyalási szünetet rendelhet el a kormány, vagy bármelyik képviselőcsoport vezetőjének kérésére. A szünet időtartama legfeljebb két óra lehet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.