Az ország kenyere

Szathmári István
2004. 01. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csukás István, szűkebb pátriámból, a Jász-Nagykun-Szolnok megyei Kisújszállásról elszármazott költő, meseíró igaz, ízes és kedves írást jelentetett meg évekkel ezelőtt a Magyar Nemzetben Az ország kenyere címmel. Gyermekkorát idézte vissza, amikor, főleg aratás és cséplés után, egyszerű emberek mondogatták komolyan, mint egy fohászt: „megvan az ország kenyere”. Aztán a cséplés kemény munkájára emlékezett, majd a kenyér megbecsülésének megnyilvánulásait taglalta, végül a kenyér szóval alakult állandósult szókapcsolatok, szólások közül sorolt fel a magyar ember lelkületére is rávilágító, jellegzetes példákat.
Magam hasonló gondolatokkal kívánom megtoldani Csukás István írását, rámutatva kenyér szavunk hangulati gazdagságára, stílusértékére és a szóalkotásban, a szólások létrehozásában betöltött kivételes szerepére.
Minthogy gyermekkoromban, a harmincas években egyik szomszédunknak két-három cséplőgarnitúrája volt, és a család tagjai kedveltek engem, nyaranként magukkal vittek cséplés idején. A „megvan az ország kenyere” megállapítást én is gyakran hallottam, és már akkor feltűnt, hogy a búza és a kenyér szót szinte áhítattal ejtik ki. Pedig a cséplés irgalmatlanul nehéz munka volt. Napfelkeltétől naplementéig hőségben és porban (az árpa pora ráadásul csípett is), egy óra ebédidővel és általában gyenge koszton ott kellett állni a dob mellett, vagy a szalmát a kazalhoz hordani – az embereket igencsak próbára tette. De ott élt bennük a remény, hogy az akkori hat–nyolc tagú családnak a kenyérnekvalót – a mi nyelvjárásunkban: a kenyírnekvalót – megkeresik. „Mennyi íletet kerestél, komán?” – kérdezte egyik ember a másiktól, mert a búzát – ahogy Csukás István is utalt rá – így, ezzel a legdrágábbat jelentő szóval nevezték meg, ahogy az Új magyar tájszótár tanúsága szerint a palóc vidéken, a Duna–Tisza közén és a Tiszántúlon is.
Közben csodáltam a közösség szervezettségét, erejét. A „banda” nálunk 21 emberből állt. „Rongy ember”-t nem vettek be, vagyis olyat, aki igyekezett kivonni magát a közös munkából.
Még tovább menve, a kenyérsütést és a kenyér megszegését tisztelet vette körül. A szegényebbek között a leggyakrabban fogyasztott táplálék a kenyér volt. Az eddig mondottakkal magyarázható, hogy A magyar nyelv értelmező szótára 83 kenyér szót tartalmazó szóösszetételt és négy közvetlenül képzett formát sorol fel. Aztán se szeri, se száma a kenyér szóval alakult állandósult szókapcsolatnak, szólásnak. Az Új magyar tájszótár mintegy ötvenet idéz. Ezek számos élethelyzetet jellemeznek sajátosan, szemléletesen és mindig érzelemmel telítetten. Mennyire érzékelteti az árva sorsát például a Nagyszalontán feljegyzett szólás: „Nehéz kenyír az árvájé.” Aztán mennyi biztonság árad ebből a hódmezővásárhelyi szólásból: „Ha könyér van: mindön van.” Viszont mennyi kedvesség rejlik a „madárlátta kenyér” vagy a „kenyeres pajtás” kifejezésben. Emlékezzünk Arany János kedves soraira a Családi kör című versből:
„Pendűl a kapa most, letevé a gazda;
Csíkos tarisznyáját egy szegre akasztja;
Kutat az apró nép, örülne, ha benne
Madárlátta kenyér-darabocskát lelne.”
És idézzük fel a következő népköltészeti sorokat:
„Falu legényei, kenyeres pajtásim,
Az Isten áldása szálljon le reátok.”
Vagy mi mindent juttat eszünkbe a miatyánk ismert sora:
„A mi mindennapi kenyerünket add meg minékünk ma.”
Folytassuk a jellegzetes példákat. A „nagyon szükséges”-nél mennyivel többet mond az „úgy kell neki, mint egy falat kenyér” szóláshasonlat, vagy mennyi érzelmet mozgat meg bennünk a „keserű, nehéz, sovány kenyér” jelzős szerkezet, illetve a „valakinek a kenyerét eszi” vagy „a száműzetés keserű kenyerét eszi” kifejezés. Tréfás megnevezés továbbá a „kenyérleső” (eltartásra szoruló személy, főként gyermek), illetve a „kenyérpusztító” (ingyenélő, nem dolgozó személy) összetett szó. És még sokáig sorolhatnám.
Így érthető, hogy a kenyér szót a legkedvesebb szavaink között tartjuk számon.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.