Ébredező Bosznia

Bosznia-Hercegovina különös szeglete Európának. Külföldről máig rémtörténeteket mesélnek róla, pedig már nyolc éve letették a fegyvert. A véres történelmű ország lakóit pedig érezhetően zavarja, hogy hazájukat a háború szinonimájaként használják. Bár nagy lehetőségek rejlenek Bosznia gazdaságában, az előítéletek és a kilencvenes évek elejének pusztítása máig tetten érhető.

2004. 01. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ezen a bizalmatlanságon próbál meg változtatni most az az üzletemberekből álló csoport, amely 2003. december 17-én öszszegyűlt az ilidzsai Hollywood szállodában. A befolyásos pénzemberekből, gazdaságfejlesztési szakértőkből álló társaság első számú célja az, hogy egyesítve tudásukat és anyagi lehetőségeiket bemutassák hazájukat a magyar befektetőknek. Ha sikerül a tervük, az anyagi haszon mellett mindkét ország jól fog vele járni, igaz, csak hosszabb távon lehet majd felmérni, mire jutott a nagyszabású elképzelés. A társaság megalakulásának helyszíne is jelképes: a gyönyörű fekvésű, minden igényt kielégítő szálloda tulajdonosa is részt vesz a csoport munkájában, így lehet, hogy a közeli és távoli jövőben sok magyar üzletember fordul majd meg a Szarajevóval összenőtt városkában. Ebben segíthet a Malév is, amelynek naponta indulnak járatai Budapestről Szarajevóba.
Bosznia és Hercegovina pedig várja a nyugati tőkét, s hogy felfedezzék maguknak a befektetők. Bár a háborúnak már nyolc éve vége, a szörnyű évekről pedig csak egy-egy romos ház tanúskodik, máig nem tudja lemosni magáról a háborús övezet szörnyű bélyegét a jobb sorsra érdemes kis köztársaság. Nem beszélve a gazdasági lehetőségekről, amelyek közül elsősorban a nehézipar vezet. A hegyek gyomra vasércet, kőszenet és mangánércet rejt, amelyet Bosznia-Hercegovina önerőből nem tud gazdaságosan kitermelni. A gazdaság állapota ugyanakkor nem a legfényesebb, rég elmúltak már a régi Jugoszlávia idején ismert idők, amikor Szarajevó volt a nehézipar központja. Bár a konvertibilis márka, a boszniai fizetőeszköz az euróhoz kötött pénz, nincsenek előre nem látott ingadozások a pénzpiacon, a jogszabályok gúzsba kötik az országot. A daytoni békeszerződés 1995-ös aláírásával Bosznia ugyanis bizonyos fokig nemzetközi ellenőrzés alá került, s területét felosztották két részre: a Banja Luka központú Szerb Köztársaság az ország 49 százalékán terül el, Bosznia és Hercegovina föderációja – Szarajevó fővárossal – pedig a többi részt birtokolja, otthont adva az országban élő bosnyák, azaz mozlim és a római katolikus horvát közösségnek. A föderáció tíz kantonra oszlik, amelyek jelentős önállósággal bírnak, így a befektetők kis harcaikat minden illetékes gazdasági szereplőnél és a kantonok kormányainál is le kell, hogy játszszák. Kemal Grebo, Szarajevó kanton kereskedelmi kamarájának elnöke azonban bizakodó. Lapunknak elmondta, bár a daytoni feltételek megnehezítik a befektetést, Szarajevó kiváló adottságokkal rendelkezik, s előbb-utóbb ezt minden gazdasági szereplő észre fogja venni. „A háború nagyon nagy csapás volt számunkra, ám lassan fel fog ébredni az ország” – mondta bizakodva a gazdasági szakember, s ezt nyomatékosítva hozzátette, a legnagyobb volt jugoszláv cégek jelen vannak Szarajevóban, s mellettük tőkeerős külföldi társaságok is megvetették már a lábukat az országban. Német és osztrák bankok, távol-keleti nehézipari cégek emblémái láthatók a városban mindenhol. A háború hatására ugyanakkor átalakult a gazdaság rendszere. A nehézipar mellett megjelent a könnyűipar és a szolgáltatási hálózat is az országban. Persze ez nem egyedül a harcok eredménye, sokkal inkább az idők szavára hallgat Szarajevó. Internetkávézók a történelmi belvárosban, színvonalas kereskedelmi televízióadók, helyi népzenét, kultúrát terjesztő rádiók – jelenleg ez is Szarajevó. A végén pedig mindezt érdemes leöblíteni egy kis Sarajevsko Pivóval. Az új évezred egy kicsit Bosznia-Hercegovina sikertörténete is lehet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.